Bonificatie impozit pe venitul microintrprinderilor la trim II

Mesaj
Autor
stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Bonificatie impozit pe venitul microintrprinderilor la trim II

#1 Mesaj de stanilap »

Din cate inteleg eu din OUG 33, numai platitorii de impozit pe profit mai beneficiaza de bonificatie pentru trimestrul II. Cat despre cei platitori de impozit pe venitul microintreprinderilor, doar atat: 4)Pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor aferent trimestrului I al anului 2020, până la data de 25 aprilie 2020 inclusiv, contribuabilii beneficiază de o bonificație de10% calculată asupra impozitului datorat pentru trimestrul respectiv. Asadar, fara bonificatie la trimestrul al II-lea? Vad ca nici SAGA nu mai arata, la calculul impozitului pe venitul micro, butonul cu optiunea de la luna aprilie (pentru trimestrul I)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie impozit pe venitul microintrprinderilor la trim II

#2 Mesaj de paturcai »

https://economie.hotnews.ro/stiri-finan ... mestre.htm

Se pare ca se acorda si la microintreprinderi:
„Contribuabilii plătitori de impozit pe profit, indiferent de sistemul de declarare și plată prevăzut la art. 41 din legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, contribuabilii care plătesc impozit pe venitul microîntreprinderilor, care plătesc impozitul datorat la termenele scadente, 25 iulie 2020 inclusiv, pentru primestrul II, și 25 octombrie 2020 inclusiv, pentru trimestrul II, beneficiază de o bonificație de 10% calculată asupra impozitului pe profit datorat

Butonul din SAGA este tot acolo si asteapta sa fie apasat!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Bonificatie impozit pe venitul microintrprinderilor la trim II

#3 Mesaj de costachet982 »

despre ce buton vorbiti ca eu nu am apasat pe nimic si mi-a pus saga bonificatia la 100 / T 2 !!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie impozit pe venitul microintrprinderilor la trim II

#4 Mesaj de paturcai »

SAGA v-a recunoscut
:)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Bonificatie impozit pe venitul microintrprinderilor la trim II

#5 Mesaj de costachet982 »

si acum alta intrebare!!
daca tot m-a recunoscut
de ce calculeaza obligatia deja redusa si cum se regleaza in caz ca nu platesc pana in termen sa pot beneficia de bonificatie

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Bonificatie impozit pe venitul microintrprinderilor la trim II

#6 Mesaj de paturcai »

In cazul in care aplicati (pe declaratie bonificatia) si nu achitati la timp, veti primi o INSTIINTARE care suna exact asa:
INSTIINTARE
privind neacordarea bonificatiei prevazuta la art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 33/2020 privind unele masuri fiscale si modificarea unor acte normative

Denumirea GIGI srl
Cod de identificare fiscal: 1234567

In temeiul prevederilor articolului 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 33/2020 privind unele masuri fiscale si modificarea unor acte normative va instiintam ca, urmare analizei situatiei dumneavoastra fiscale, nu s-a acordat bonificatia aplicata asupra sumei de plata stabilita de dumneavoastra prin declaratia fiscala, aferenta perioadei de raportare 6 / 2020

De ce calculeaza obligatia deja redusa?
Inainte sa ajungeti sa generati D100 (actualizare date), trebuie sa VALIDATI nota contabila, inainte de validare in dreapta scrie BONIFICATIE; dati clic acolo si alegeti FARA BONIFICATIE, VALIDATI si mergeti la D100 si dati actualizare date.
Pentru ca inainte de validare SAGA pune automat BONIFICATIE, daca stiti ca nu platiti, apasati acolo si alegeti FARA BONIFICATIE (inainte de VALIDARE)
Inregistrarea bonificatiei se face extracontabil (ca asa a stabilit CECCAR si RENTROP SI STRATON): (citez din memorie): rezultatul fiscal se calculeaza extracontabil iar in REgistrul de Evidenta fiscala se inscriu - de mana - conturile de venituri, apoi cele de cheltuieli, se inregistreaza bonificatia iar rezultatul obtinut OLOGRAF se trece tot manual in contabilitate prin nota contabila 69X = 441X; s-a mers pe principiul daca se face calculul manual pentru impozitul pe profit de ce sa nu se foloseasca acelasi principiu si la microintreprinderi.

Sa spunem ca la MARTIE 2020, ati inregistrat - cu tot cu bonificatie - suma de 712 lei (69X = 441X)
Nu vi se acorda bonificatia (care era de 33 lei)
La luna la care primiti INSTIINTAREA faceti NC: minus 69X = minus 441X pentru minus 712 lei, salvati si adugati inca o inregistrare: 69X = 441X pentru 745 lei (712+33); faceti si rectificativa la D100 pentru luna MARTIE si scoateti si de acolo bonificatia.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: Bonificatie impozit pe venitul microintrprinderilor la trim II

#7 Mesaj de costachet »

danke

Scrie răspuns