Inregistrare plata impozit pe venit

Mesaj
Autor
ursulescuc150
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 15, 2020 1:20 pm

Inregistrare plata impozit pe venit

#1 Mesaj de ursulescuc150 »

Buna ziua,
la o microintreprindere nu imi apare inregistrarea privind plata impozitului pe venit, nici in Articole contabile, nici in Jurnalul de banca. Am validat impozitul pe venit la Inchidere luna, am facut Declaratia 100, am dat la tiparire OP, dar nu este inregistrata plata. Ce mai trebuie facut? Multumesc.

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#2 Mesaj de moldovanv216 »

Sa operezi plata prin banca sau prin casa .Tiparirea OP-ului nu inseamna efectuarea platii.

ursulescuc150
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 15, 2020 1:20 pm

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#3 Mesaj de ursulescuc150 »

Din meniul Jurnal de banca? Sa adaug pozitia acolo?

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#4 Mesaj de moldovanv216 »

da , daca aveti dovada platii prin banca .

ursulescuc150
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 15, 2020 1:20 pm

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#5 Mesaj de ursulescuc150 »

Ok, mi s-ar fi parut mai simplu sa o faca programul automat odata ce ai generat OP...

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#6 Mesaj de ovidiuo »

@ursulescuc150 : Generarea OP-ului nu inseamna obligatoriu si "bagarea" lui in banca ! Nu ai avut clienti care au zis "fa-mi OP-urile cu data de .." ca apoi sa uite sa le duca la banca, sau sa nu aiba disponibil atunci .. si sa-ti spuna sa refaci OP-urile cu alta data ?! Cel mai simplu este sa adaugi tu cu manuta ta platile in jurnalul de banca ! :P

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#7 Mesaj de tobosv790 »

@ursulescuc150 pune mana si invata meserie ca e bratara de aur...

ursulescuc150
Mesaje: 5
Membru din: Mie Ian 15, 2020 1:20 pm

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#8 Mesaj de ursulescuc150 »

Ok, am inteles, trebuiesc operate in jurnalul de banca. Meseria mea e alta, doar ca pt inceput imi tin eu si contabilitatea (pentru tobosv790 :))
Multumesc!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#9 Mesaj de tobosv790 »

Atunci lasa un contabil sa manace si el o paine si tu tine-te de meseria ta! :wink:

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#10 Mesaj de ovidiuo »

@ursulescuc150 : .. hihihihihihihihiii .. super-tare ! .. ce meserie de doi bani e si asta de contabil .. se pare ca am pierdut aiurea 4 ani de liceu economic, 4 de facultate si vreo 3 pe la CECCAR .. puteam sa ma fac altceva si sa tin si contabilitati ! =)) =)) =))

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare plata impozit pe venit

#11 Mesaj de paturcai »

Pe undeva este bine sa stie si cum functioneaza un program
Daca nu este economist, nu poate tine contabilitatea deci va ajunge tot la un contabil.
Eu incurajez pe toata lumea sa foloseasca softul de contabilitate
Chiar sunt fericit sa vada ca nu este simplu si ca se munceste
Sunt cei care spun: ah, esti contabil, e simplu, bagi date si softul iti face totul.
Ei, acum se va vedea ca softul face, dar e foarte important factorul uman, iar ca sa introduci date nu-i asa de "placut".
Foarte bine UrsulescuC150, dati-i inainte!
Eu spun ca este gresit sa nu ii arati unui om cum functioneaza si ce face un soft de contabilitate. Chiar incurajez folosirea acestuia. Eu chiar le explic

Este la fel de eronat cum un elev/student, trebuie sa tina minte pe dinafara si sa se prezinte la un examen ca sa-l treaca.
Desi nu intelege nimic din ceea ce a citit e obligat sa stie pe deasupra ca sa redea din memorie ce a "invatat" (este o eroare din punctul meu de vedere)
Un elev/student trebuie lasat la examen cu cartile si caietul/caietele pe banca, daca a invatat el va stii de unde sa isi ia informatia si asta este un lucru capital. Sa stii de unde sa iei! Nu sunt de acord in schimb sa faci "sedinta" (claca), sa te sfatui cu colegii. NU! Pur si simplu ai toate sursele de inspiratie langa tine. Treci examenul daca ai citit.
Asa si la noi, vrei sa vezi cum se lucreaza in contabilitate si vrei sa iti tii singur, foarte bine, daca ai informatii (fara sa le iei de pe forumuri, de exemplu) tine-ti contabilitatea.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns