Achizitie consumabile si piese autocamion

Mesaj
Autor
comanm949
Mesaje: 70
Membru din: Joi Iun 18, 2009 12:00 am

Achizitie consumabile si piese autocamion

#1 Mesaj de comanm949 »

Buna ziua,

Am o achizitie de piese si consumabile pentru autocamion de la un furnizor din Spania.
Furnizorul avand cod valid de TVA, emite factura fara TVA si fara a face precizari referitoare la regimul acestuia.
Produsele nu au fost transportate in Romania acestea fiind montate si utilizate de sofer pe teritoriul statului respectiv.

Se considera achizitie intracomunitara?

Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie consumabile si piese autocamion

#2 Mesaj de paturcai »

Ce trebuia sa faca furnizorul din Spania? Sa-l intrebe pe cumparator daca monteaza piesa in SPania sau in Romania? Totusi furnizorul spaniol nu era ANAF.
Se considera achizitie intracomunitara.
Eu ma pot duce in Spania sa cumpar (ca societate inregistrata in scop de TVA) bunuri. Atata vreme cat prezint un cod valabil de TVA, factura se va emite fara TVA (cu taxare inversa) catre mine cumparator. Eu pot dovedi ca m-am dus in Spania special sa cumpar acea piesa pe baza ordinului de deplasare si a foii de parcurs.
Eu sunt cel care voi transporta bunurile (trebuie sa fac dovada) pe baza unei declaratii pe prorpia raspundere in care sa specific ca am achizitionat acea piesa din Spania pentru autovehicul si ca am transportat-o in Romania.
Cine stie ca eu le-am montat in SPania? Si le-am montat personal, nici macar nu m-am dus la un service...
Nu exagerati!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns