ONG declaratie beneficiari reali

Mesaj
Autor
costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

ONG declaratie beneficiari reali

#1 Mesaj de costead »

Stiti daca pentru ONG-uri se mai depune declaratia beneficiarilor reali ?
Membrii sunt toti persoane fizice .

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: ONG declaratie beneficiari reali

#2 Mesaj de iridone »

Buna,

Si pe mine ma intereseaza subiectul....dar vad ca nimeni nu stie nimic in acest sens...sau cel putin nu "se arunca" sa faca vreo precizare :)

Oricum mie mi se pare aberanta cerinta inca de la bun inceput ...cum sa asociezi la un ONG notiunea de beneficiar real cu cea de membru fondator (de cele mai multe ori fara a fi remunerat) a unei organizatii care este fara scop patrimonial, adica nu exista profit/pierdere (ci excedent/deficit) si nu exista posibilitatea de a "beneficia" personal de vreun venit de la ea, doar daca ar desfasura si activitati economice...

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: ONG declaratie beneficiari reali

#3 Mesaj de costead »

Pana la urma am sunat la Reg.Comertului si mi s-a spus ca atat timp cat ONG-ul nu este inregistrat la ei - si intr-adevar nu are J.... - nu-i intereseaza declaratia .
Asa incat eu nu voi depune nimic .

scarlatescud809
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 16, 2009 12:00 am

Re: ONG declaratie beneficiari reali

#4 Mesaj de scarlatescud809 »

Buna ziua,

ONG-urile tin de Ministertul de Justitie si Legea 129/2019 precizeaza ca acolo se depun pentru Asociatii/ONG. Am incercat sa sun la ei pentru clarificari dar nu raspunde nimeni.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: ONG declaratie beneficiari reali

#5 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

Asta am citit astazi privind declaratia reali pentru ONG:


Declarația privind beneficiarii reali trebuie depusă de ONG-uri până pe 14 august. Ce au de făcut asociațiile și fundațiile?
Până pe 14 august, asociațiile și fundațiile din România trebuie să depună la Ministerul Justiției o declarație privind beneficiarii reali ai organizației – o procedură nouă, introdusă în vederea prevenirii spălării banilor, prin Legea nr. 129/2019. Deși termenul inițial era 21 iulie 2020, acesta a fost extins ca urmare a stării de urgență până pe 14 august (conform art. XI, alin. (1) din OUG nr. 29/2020). De reținut, așadar, că Ordonanța de Urgență nr. 70/2020, care extinde termenul de depunere a declarației până pe 1 noiembrie 2020, se aplică exclusiv societăților comerciale.

Cum se realizează această procedură?

1. Situația în cazul asociațiilor si fundațiilor erau destul de ambiugă inițial, fiind clarifiată abia în luna iulie prin OUG nr. 111/2020 (art. 4, alin. (2), pct. c) din Legea nr. 129/2019, actualizată). Astfel, declarația trebuie întocmită în formă autentică, adică în fața notarului, și trebuie să conțină informații despre:

membrii asociației/fondatorii în cazul fundației;
membrii consiliul director;
persoanele cu funcții executive împuternicite de consiliul director să exercite atribuții care îi aparțin acestuia (spre exemplu directorul executiv al asociației);
orice altă persoană desemnată să exercite controlul asociației, dacă nu se încadrează deja în categoria membrilor.
2. Declarația trebuie să conțină pentru fiecare persoană dintre cele de mai sus următoarele date de identificare: numele, prenumele, data nașterii, codul numeric personal, seria și numărul actului de identitate, cetățenia, domiciliul sau reședința – art. 7, alin. (2), lit. c^2) din OG nr. 26/2000.

3. Declarația se depune anual până pe data de 15 ianuarie, termenul de 14 august fiind o excepție pentru anul 2020 – primul în care această procedură trebuie realizată. De asemenea, declarația trebuie redepusă și ori de câte ori intervine o modificare în rândul beneficiarilor reali, adică persoanele menționate mai sus la pct. 1 – art. 34^4, alin. (3) și (4) din OG nr. 26/2000.

4. Este suficient ca în fața notarului să meargă o singură persoană, desemnată în acest scop de către consiliul director al asociației – art. 34^4, alin. (2) din OG nr. 26/2000.

5. Sancțiuna nedepunerii declarației este:
– la prima abatere: amendă între 200 și 2500 de lei;
– la a doua abatere: amendă între 500 și 5000 de lei;
– demararea procedurii de dizolvare, dacă în 30 de zile de la a doua abatere nu se depune declaratia – conform art. 34^5 din OG nr. 26/2000.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: ONG declaratie beneficiari reali

#6 Mesaj de belibouc436 »

In urma modificarilor aduse legii 129 cum ati inteles aplicarea ei, trebuie sa depuna aceasta declaratie orice ONG, chiar daca obtine venituri anuale foarte mici <10.000,00 euro? Multumesc.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: ONG declaratie beneficiari reali

#7 Mesaj de iridone »

Buna seara,

Revin cu o intrebare legata de beneficiarii reali la un ONG!
Mai stiti ceva in legatura cu termenul depunerii declaratiei pt anul 2020? S-a mai prelungit mai mult de 1 noiembrie 2020? Nu cumva li s-a luminat mintea celor "intunecati" sa anuleze depunerea acestei porcarii de declaratii?

Scrie răspuns