necompensare sume din cont unic

Mesaj
Autor
stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

necompensare sume din cont unic

#1 Mesaj de stefi »

Buna seara,
Am o problema pe care am descoperit-o astazi: in luna mai am depus in data de 15.05 rectificativa la D100, cu 152 lei mai putin, din cauza bonificatiei.
In data de 25.05 am declarat si celelalte obligatii fiscale si am platit cu 152 lei mai putin in contul unic, insa sumele nu s-au compensat, astfel ca au rams obligatii salariale neachitate, restante la mai.
In luna iunie am platit pt. mai dar s-au stins din urma, mi-au luat cei 152 lei si tot asa pana la iulie, cand am avut de declarat din nou impozit pe venit, atunci s-au reglat soldurile, insa 3 lei s-au piedut ( acum vad ca mi-au ramas la ¨Sume incasate pentru bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat si bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, in curs de distribuire¨ iar ¨Contributia pentru asigurari de sanatate retinuta de la asigurati¨ am cu 3 lei restante, cum e posibil?)
In fisa rol imi apare in dreptul lunii iunie la toate obligatiile fiscale explicatia SCED ( Subsistemul creantelor aflate in executare silita).

Inainte de toate eu am intrebat la finante daca se vor compensa si mi-a spus ca da, unde am gresit va rog, ma puteti ajuta?

Din punctul meu de vedere am platit tot la zi, dar figuram cu restante..
Trebuia sa fi facut cerere de compensare??

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: necompensare sume din cont unic

#2 Mesaj de tomac »

E o problemă la cei de la ANAF. NU au distribuit plățile deși trebuiau să o facă. Nu e vorba de nici o compensare. Din contul unic stingerea se face automat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: necompensare sume din cont unic

#3 Mesaj de stefi »

Mié mi-au spus ca trebuia sa fac cerere, in cazul meu am depus D100 in aprilie pt.primul trimestru, iar in 15.05.,cand m-am intors din somaj tehnic, am depus rectificativa,scazand bonificatia, astfel ca in 25.05 am platit obligatiile salariale cu acea suma mai putin,insa suma a ramas in contul impozitului pe venit, nu a mai revenit in contul únic ci a ramas acolo platita in plus, de aceea ei mi-au spus ca inainte de 25.05 trebuia sa fi facut cerere.
Asa ca acum nu voi putea incasa subventia de 41,5% pt.ca apar cu restante la iunie

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: necompensare sume din cont unic

#4 Mesaj de tomac »

Aha, în acest caz, da, se face compensare.
Dar ca idee pentru subvenție suma din D112 se achită în totalitate. Nu merge cu compensare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: necompensare sume din cont unic

#5 Mesaj de stefi »

Da stiu, dar in cazul meu, compensarea trebuia facuta la mai, eu am platit in totalitate pt.iunie, doar ca din plata mea totala pt.iunie a fost repartizata o suma mica pt.acoperirea restantei din mai.....greseala mea, am intrat in SPV pt.prima data saptamana aceasta, asa am vazut.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: necompensare sume din cont unic

#6 Mesaj de stefi »

nu stiu de ce la data de 31.07 inca apar cu restante la iunie in SPV, descarcand situatia sintetica, desi in fisa rol totul e in regula, totul e pe zero la iunie. Am citit ca informatiile se actualizeaza dupa data de 10 a fiecarei luni pe luna trecuta. Am vorbit la agentia de care apartinem si imi spune ca nu stie de ce arata asa, la ei e toul ok. Ce imi ramane de facut??

Scrie răspuns