productie

Mesaj
Autor
zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

productie

#1 Mesaj de zegreanf »

Buna dragi colegi,

Sunt la inceput folosind productia . O firma cauta lucrari ,face factura de avans la client ,incaseaza iar apoi cumpara de la diversi furnizori cele necesare lucrarii.
Unele lucrari se intind pe cateva luni, apoi face montajul si factura finala.
Se lucreaza ca si productie , costurile se calculeaza pe comenzi pt ca nici o comanda nu este ca cealalta.
1) Imi puteti da pasii de parcurs pentru o evidenta cat mai clara in saga?
2) daca se inregistreaza tot pe stoc iar in momentul in care se face montaju/factura finala , pe pe baza comenzii sa descarc gestiunea de produse finite sau este obligatoriu sa folosesc si produse in curs de executie?

Multumesc mult

pomparaus
Mesaje: 4177
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: productie

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca zici si ce anume produci, poate primesti sugestii.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: productie

#3 Mesaj de balazse »

1. Daca discutam despre realizare/vanzare de bunuri atunci vei produce produs finit, utilizand meniul "productie".
Daca discutam despre servicii, atunci creezi un nou tip de articol la "tipuri de articole/servicii", la fel ca si "produs finit", doar ca modifici conturile: 345=>332, 348=>nimic, 711=>712, 701=>704, si pui bifa la "nestocat".
2. Deoarece lucrarile se pot decala de pe o luna pe alta, atunci cel mai bine pui bifa la "administrare" -> "configurare societati" -> "diverse" -> "Sistem de productie pentru ciclu de executie mai lung de o luna" si "Sistem de productie variabila (ex: culturi agricole, active biologice)".

zegreanf
Mesaje: 49
Membru din: Mie Mar 05, 2014 2:47 pm

Re: productie

#4 Mesaj de zegreanf »

Tamplarie pvc si aluminiu

padureanud
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 21, 2013 3:36 pm

Re: productie

#5 Mesaj de padureanud »

Buna ziua, ati gasiti vreo metoda sa inregistrati in productie la pretul prestabilit pe cel cu tva? ma chinuie rau cand inregistrez materiile prime ( este vorba de o terasa cu productie tip fast food) , am o lista pe 2 pagini A4 unde am trecut pretul fara tva si corelez cu raportul de vanzari care are pretul cu tva. Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: productie

#6 Mesaj de balazse »

Cum sa treci la productie pretul prestabilit cu TVA, cand evidenta trebuie sa il ai fara TVA? :shock:
Poti sa treci pretul de vanzare fara TVA linistit.

padureanud
Mesaje: 6
Membru din: Joi Mar 21, 2013 3:36 pm

Re: productie

#7 Mesaj de padureanud »

balasze, nu stiu cum te descurci tu cu memorarea preturilor fara tva, tinand cont ca au si 4 zecimale, dar eu stiu ca imi este foarte greu. Intrebarea mea era daca se poate trece pretul cu tva si programul sa extraga pe cel fara tva!
Lucrez cu productia de 7 ani, deci.... sunt foarte linistita, doar ca ma gandeam sa-mi usurez munca.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: productie

#8 Mesaj de balazse »

Ca si contabil nu sunt nevoit sa retin preturile, dar daca este nevoie pot fi salvate intr-un excel, unde linistit se poate introduce o formula simpla pentru a obtine pretul fara TVA.
Daca tot discutam despre productie, nu esti obligata sa tii evidenta productiei la pret de vanzare, ci la cost efectiv sau la un cost prestabilit.

Ca si raspuns la intrebare, nu se poate, cel putin petru moment.
Daca doresti, poti sa trimiti un e-mail echipei Saga pentru a introduce o optiune unde daca pui bifa sa se preia la "pret prestabilit" pretul fara TVA introdus la "articole", sau o optiune de a putea definii la nivel de articol pe tip de produs finit un "pret prestabilit", sau orice alta solutie care ar rezolva problema. Idei despre cum s-ar putea realiza, am, dar nu neaparat se poate realiza tehnic, sau este posibil ca nici nu se doreste (eu am solicitat una dintre optiuni si a fost refuzat in trecut).
Personal am solicitat mai multe modificari in ceea ce priveste meniul "productie", dar nu neaparat am primit raspuns pozitiv, poate tu o sa ai succes.
Sa ne zici de noutati. ;)

Scrie răspuns