Dividende bilant intermediar

Mesaj
Autor
belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Dividende bilant intermediar

#1 Mesaj de belibouc436 »

Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti cum se procedeaza cu bilantul intermediar. Se poate genera din Saga? Daca da, cum? Pot acum, in august sa depun pentru primele 2 trimestre, sau trebuia in iulie? Daca am depus bilant la semestrul I pe baza lui se pot acorda dividende 2020?
Daca am inteles eu bine, fac nota contabila cu 463 in septembrie, trimit bilantul intermediar si apoi pot ridica dividendele? Am dat cautare aici pe forum dar ceva ori nu merge ori nu gaseste subiectul ca nu am nici un rezultat. Multumesc mult.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Dividende bilant intermediar

#2 Mesaj de roncovf »

Nu ai rezultat pentru ca e bilant INTERIMAR, nu intermediar

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Dividende bilant intermediar

#3 Mesaj de belibouc436 »

Oricum am cautat si bilant, un singur cuvant si nu mergea, la asta m-am referit. Si va multumesc pentru raspuns.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Dividende bilant intermediar

#4 Mesaj de belibouc436 »

Ce termen are, daca vrei sa-l trimiti, bilantul interimar la 30 06 2020? Mai poate fi trimis acum, la sfarsitul lui august?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Dividende bilant intermediar

#5 Mesaj de pomparaus »

Situațiile financiare interimare se depun la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor Publice, în termen de 30 de zile de la aprobarea acestora de către adunarea generală a acționarilor/asociaților.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Dividende bilant intermediar

#6 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc mult, daca se poate mai vreau un raspuns ca nu m-am lamurit. Pot acum, 2 septembrie sa trimit bilant interimar la 30 iunie 2020, deci sa constitui dividende din profitul existent la 30 iunie, sau este prea tarziu? Patronul vrea sa-i constitui acum, facem hotararea, trimit bilantul, constitui dividendele si le ridica din banca acum in septembrie si platesc impozitul pana la 25 10 2020, cu declararea lor in D100 pentru septembrie 2020. Este in regula? Va multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Dividende bilant intermediar

#7 Mesaj de pomparaus »

Da.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Dividende bilant intermediar

#8 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc.

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: Dividende bilant intermediar

#9 Mesaj de strasciuce251 »

Oare este corect? nu tb sa se faca nc 463=456 in balanta la 30.06.2020? art 19 (3) lg 82 zice ca tb sa reflectam in sit interimare dividendele. Aceste sit se fac dupa balanta...

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Dividende bilant intermediar

#10 Mesaj de pomparaus »

Nu, nu trebuia. Legea 82 art,19(3) zice "(3) Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinații, după aprobarea situațiilor financiare anuale". Aici e vorba de bilantul anul, nu interimar : in bilantul interimar nu faci nici-o repartizare a profitului, bilantul interimar se depune pt.a se vedea daca ai profit, ca sa poti sa repartizezi dividende.
Unde scrie aici de dividende ?! Aici iti zice ca mai inatai inchizi anul, apoi faci repartizarea profitului pe destinatii (poti sa lasi profitul si nerepartizat, daca asa hotaraste AGA in 1171).

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: Dividende bilant intermediar

#11 Mesaj de strasciuce251 »

"3) Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinaţii, după aprobarea situaţiilor financiare anuale. Sumele aferente repartizărilor interimare de dividende se înregistrează în contabilitate şi se reflectă în situaţiile financiare interimare drept creanţe faţă de acţionari, respectiv asociaţi"
Deci: " se reflecta in situatiile interimare"
Cum pot reflecta in aceste situatii daca nu am prins in balanta?
Eu chiar m-as bucura sa ma contraziceti, pt ca am aceasta speta si nu as vrea sa precizez acum suma dividendelor pt ca nu stiu ce profit o sa am, asa as depune bilantul acum, as lasa cum ati spus pe nerepartizat si as face hot aga pt dividende la sfarsitul lui noiembrie sau in decembrie.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Dividende bilant intermediar

#12 Mesaj de pomparaus »

Nu te contrazic, (chiar daca interpretam diferit anumite articole de lege) merg pe logica : orice nota contabila se face in baza unui document care are o data. Daca eu am hotarare AGA in 2 septembrie (cazul tau) sa repartizez dividende interimare , e logic ca la aceasta data fac nota contabila prin care evidentiez repartizarea de dividende interimare. Pai iunie, iulie, august nu sunt luni inchise, poate ai si bilant semestrial depus, ce faci te duci in spate sa faci NC, nu iti denaturezi toata evidenta contabila aferenta acestor luni?!

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Dividende bilant intermediar

#13 Mesaj de meira »

Da, se reflecta in situatiile interimare. Dar se poate referi la repartizarile anterioare. Daca firma face repartizari pentru toate cele 3 trimestre? Cand face situatii pentru 30 iunie are deja inregistrata repartizarea de la martie indiferent daca a fost constituita in balanta din martie sau in balanta din aprilie. Eu am inregistrat la data deciziei de repartizare, nu am considerat ca o hotarare AGA din 15.04 imi impune constituirea unei note contabile la 31.03. E doar parerea mea.

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: Dividende bilant intermediar

#14 Mesaj de meira »

Ai fost mai rapid pomparaus.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Dividende bilant intermediar

#15 Mesaj de pomparaus »

Mai rapida, dar e bine cand mai vin si alti colegi cu parerile lor argumentate. Merci!

Scrie răspuns