precizari din partea MFP

Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

precizari din partea MFP

#1 Mesaj de epurem242 »

2. Referitor la sumele decontate angajatorilor potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru stabilirea unor măsuri în domeniul protecției sociale în contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, cu modificările și completările ulterioare, și Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere părinților pentru supravegherea copiilor, în situația închiderii temporare a unităților de învățământ, cu modificările și completările ulterioare, se vor avea în vedere următoarele reguli:

a) tratament contabil
Conform pct. 392 din Reglementările contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 1.802/2014, cu modificările și completările ulterioare, subvențiile guvernamentale reprezintă asistența acordată de guvern sub forma unor transferuri de resurse către o entitate în schimbul conformării, în trecut sau în viitor, cu anumite condiții referitoare la activitatea de exploatare a entității.
Subvențiile guvernamentale sunt uneori denumite în alte moduri, cum ar fi: subsidii, alocații, prime sau transferuri.
Potrivit pct. 398 alin. (1) și pct. 395 din aceleași reglementări, subvenţiile se recunosc, pe o bază sistematică, drept venituri ale perioadelor corespunzătoare cheltuielilor aferente pe care aceste subvenţii urmează să le compenseze.
Subvențiile pentru venituri cuprind toate subvențiile, altele decât cele pentru active.
Conform prevederilor pct. 404 alin. (2) din reglementările contabile menționate, restituirea unei subvenţii aferente veniturilor se efectuează prin reducerea veniturilor amânate, dacă există, sau, în lipsa acestora, pe seama cheltuielilor.
Subliniem că recunoașterea din punct de vedere contabil a unor sume cuvenite, pe seama veniturilor din subvenții, presupune îndeplinirea de către entitatea beneficiară a unor condiții.

Având în vedere că atât OuG nr. 30/2020, cât și Legea nr. 19/2020 prevăd îndeplinirea anumitor condiții, din punct de vedere contabil, drepturile bănești acordate în temeiul celor două acte normative menționate reprezintă pentru angajatori venituri din subvenții, care compensează cheltuielile cu salariile.


b) tratament fiscal
În ceea ce privește tratamentul fiscal al veniturilor din subvenții care compensează cheltuielile cu salariile aferente drepturilor bănești acordate potrivit OuG nr. 30/2020 și Legii nr. 19/2020, este aplicabil următorul regim fiscal:
- în cazul societăților plătitoare de impozit pe profit, veniturile din subvenții acordate în temeiul OuG nr. 30/2020 și al Legii nr. 19/2020 sunt impozabile, iar cheltuielile cu salariile aferente drepturilor bănești acordate în temeiul legal menționat sunt deductibile;
- în cazul microîntreprinderilor, veniturile din subvenții nu sunt cuprinse în baza impozabilă a impozitului pe venit, potrivit art. 53 alin. (1) lit. d) din Codul fiscal.

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: precizari din partea MFP

#2 Mesaj de epurem242 »

https://www.mfinante.gov.ro/static/10/M ... 82020.docx
Aici este tot comunicatul daca doriti sa-l cititi integral.
eu la o soc. pe imp.pe profit nu am considerat subventiile primite ca si veniturile impozabile...voi?

cum procedati? faceti rectificative la D100 , sau raman asa? ce se intampla cu bonificatia?
Ultima oară modificat Sâm Sep 05, 2020 9:24 am de către epurem242, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: precizari din partea MFP

#3 Mesaj de ovidiuo »

Ppfffaaaa .. încerc să fiu delicat în exprimare ... cum pisicii mă-tii sa ieși tu pe 24.08.2020 cu "reglementări" de genul ăsta ?! .. Toți am avut în martie, aprilie, mai, "subvenții" pe OUG 30 .. am depus declarații (100) la doua trimestre - cu bonificații, că suntem contribuabili exemplari, raportare semestrială și acum vii și îmi spui cum le "tratezi" ?! .. Hai marș .. evidența contabilă, cel puțin la "ai mei" rămâne bătută în cuie .. când vor veni în control, să îi văd dacă vor comenta .. 😈

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: precizari din partea MFP

#4 Mesaj de epurem242 »

pt. ca traim in Romania!!! unde se iese cu declartii ,iar cand sunt publicate e cu totul altceva, unde se poate sa vii cu precizari dupa 5 luni, unde se schimba legislatia de la o zi la alta, unde e un haos total.....si in final tu, contabilul exemplar care iti faci meseria constiincios,iti depui la timp declaratiile, iti platesti taxele si impozitele pana la scadenta, incerci sa tii pasul cu o legislatie super stufoasa si absurda,uneori, TU ,esti cel vinovat, ca nu ai facut bine

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: precizari din partea MFP

#5 Mesaj de epurem242 »

si pt. ca tot vb despre legislatie, avem aici Codul Fiscal modificat,cu normele aferente, tot din 24.08.2020

https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/l ... 022020.htm

nervi tari, rabdare si spor la lecturat!

Scrie răspuns