COD CAEN

Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 511
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

COD CAEN

#1 Mesaj de epurem242 »

Am urmatoarea speta,
o firma de transport , cod caen 4941, a decis sa isi dea in chirie altei firme autospecialele. (au facut ctr de inchiriere la notar).
trebuia sa isi autorizeze si alt cod caen? de inchirieri?sau e ok daca functioneaza pe 4941?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: COD CAEN

#2 Mesaj de paturcai »

In mod normal ar trebui sa existe si codul CAEN aferent inchirierilor
Daca nu exista, credeti ca ANAF se va supara ca inregistrati un venit si achitati impozitul aferent acestuia?
Eu unul nu cred ca ANAF se va supara.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: COD CAEN

#3 Mesaj de septimiuv »

Dacă ar fi cum spui ar trebui să existe un singur cod caen normal și 2-3 speciale și gata, nu?
Nu poți desfășura o activitate pentru care nu ai aprobarea registrului comerțului, nu a lui anaf.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: COD CAEN

#4 Mesaj de paturcai »

ANAF nu se supara, in mod normal daca ai venituri din alte coduri CAEN care nu sunt in Actul constitutit/Statut ar trebui sa nu le ia in considerare.
La asta m-am referit: nu cred ca ANAF va da la o parte niste venituri pentru ca nu firma nu are codul CAEN care sa fie legat de acea activitate.
De cealalta parte lipsa "autorizarii" de catre Registrul COmertului (L 12/1990) poate aduce amenzi 2.000-20.000 lei (efectuarea de activitati economice, productie, comert, servicii fara a indeplini conditiile stabilite prin lege)
Si inca ceva: cati dintre noi stiu pe dinafara tot ceea ce contin actele constitutive ale firmelor pe care le lucram?!
Sa nu citesc un raspuns de genul: EU (oricum nu as crede).
Interpretarea data de L12/1990 este atat de "generoasa" incat la acest articol se poate interpreta absolut tot ceea ce se poate.
Ultima oară modificat Mar Sep 15, 2020 5:02 pm de către paturcai, modificat 1 dată în total.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: COD CAEN

#5 Mesaj de pomparaus »

epurem242 : cu alte cuvinte, trebuie sa aiba cod autorizat de la Registrul Comertului pentru astfel de servicii.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: COD CAEN

#6 Mesaj de paturcai »

Trebuie
Nu instig pe nimeni sa nu respecte prevederile legale, dar cateodata este prea mult; mult prea mult
Intre a face o factura pentru un cod CAEN care nu-l am autorizat (o intamplare) si a o face voluntar in nestire este o diferenta.
Litera Legii spune: sa fim autorizati, dar spiritul Legii spune: daca este o intamplare, sa nu se mai repete.
Concluzie: asa cum spun colegii: trebuie autorizatie (inregistrare in Actul Constitutuiv/Statut) prin publicare la Registrul Comertului.

SUnt adeptul "calea de mijloc" (nici la extrema de a refuza sa inregistrez documentele pentru ca nu exista autorizare dar nici la cealalta extrema in care ma fac ca nu vad)
Revin: Nu stiu cati dintre noi stiu pe deasupra actele constitutive cu codurile CAEN al celor pentru care lucreaza, dar mie greu sa cred ca exista un astfel de coleg care lucreaza cu codurile CAEN in fata pentru firma pentru care prelucreaza date.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: COD CAEN

#7 Mesaj de pomparaus »

@paturcai : nu e o intamplare, omul a facut contract la notariat ca isi inchirieaza autospecialele (toate, nu una).
Normal ca nu lucrezi cu codurile CAEN in fata, dar cand te angajezi sa tii evidenta contabila unei firmei ceri (zic eu, pt.ca eu asa fac) statutul firmei cu obiectele de activitate si daca pe parcursul derularii activitatii se ivesc asemenea situatii ca in cazul expus de @epurem242, nu e normal sa inveti omul ce are de facut?! Nu exista "cale de mijloc" cand te paste amenda.

epurem242
Mesaje: 511
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: COD CAEN

#8 Mesaj de epurem242 »

va multumesc pt raspunsuri.

Scrie răspuns