tercere micro/profit -componenta cifra

Mesaj
Autor
tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

tercere micro/profit -componenta cifra

#1 Mesaj de tudoraf841 »

buna dimineata,
factura de avans lucrari poate depasi plafonul de trecere la impozit pe profit ?
este indicat sa se taie proforma de avans sau factura de avans ?
dupa proforma sau factura avans este un termen de intocmire a facturii definitive ?
multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: tercere micro/profit -componenta cifra

#2 Mesaj de paturcai »

Proforma nu este un document contabil
PROFORMA este o modalitate pentru ca tertul cumparator sa fie informat asupra pretului si cantittilor dintr-o factura ulterioara
PROFORMA este o notificare

Decealalta parte sa vedem ce se spune in Codul fiscal referitor la Microintreprinderi: (art. 53 si Normele metodologice pct. 1, alin 1)


1) Baza impozabila a impozitului pe veniturile microintreprinderilor o constituie veniturile din orice sursa, din care se scad:

a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
b) veniturile aferente costurilor serviciilor in curs de executie;
c) veniturile din productia de imobilizari corporale si necorporale;
d) veniturile din subventii;
e) veniturile din provizioane, ajustari pentru depreciere sau pentru pierdere de valoare, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobanzi si/sau penalitati de intarziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
g) veniturile realizate din despagubiri, de la societatile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;

h) veniturile din diferente de curs valutar;

i) veniturile financiare aferente creantelor si datoriilor cu decontare in functie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora;

j) valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii, inregistrate in contul "709", potrivit reglementarilor contabile aplicabile;

k) veniturile aferente titlurilor de plata obtinute de persoanele indreptatite, potrivit legii, titulari initiali aflati in evidenta Comisiei Centrale pentru Stabilirea Despagubirilor sau mostenitorii legali ai acestora;
l) despagubirile primite in baza hotararilor Curtii Europene a Drepturilor Omului;
m) veniturile obtinute dintr-un stat strain cu care Romania are incheiata conventie de evitare a dublei impuneri, daca acestea au fost impozitate in statul strain.

(2) Pentru determinarea impozitului pe veniturile microintreprinderilor, la baza impozabila determinata potrivit alin. (1) se adauga urmatoarele:

a) valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturarii, inregistrate in contul "609", potrivit reglementarilor contabile aplicabile;

b) in trimestrul IV sau in ultimul trimestru al perioadei impozabile, in cazul contribuabililor care isi inceteaza existenta, diferenta favorabila dintre veniturile din diferente de curs valutar/veniturile financiare aferente creantelor si datoriilor cu decontare in functie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau decontarea acestora, si cheltuielile din diferente de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, inregistrate cumulat de la inceputul anului;

c) rezervele, cu exceptia celor reprezentand facilitati fiscale, reduse sau anulate, reprezentand rezerva legala, rezerve din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, care au fost deduse la calculul profitului impozabil si nu au fost impozitate in perioada in care microintreprinderile au fost si platitoare de impozit pe profit, indiferent daca reducerea sau anularea este datorata modificarii destinatiei rezervei, distribuirii acesteia catre participanti sub orice forma, lichidarii, divizarii, fuziunii contribuabilului sau oricarui altui motiv;


Cu alte cuvinte: avansurile nu intra in "plafon"

Eu cred mai repede ca ati vrut sa spuneti: situatia partiala de lucrari, care este altceva; situatia partiala de lucrari intra in plafon
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tercere micro/profit -componenta cifra

#3 Mesaj de tudoraf841 »

Beneficiarul constructiei vrea sa-i dea celui care o construieste (constructorul) un avans pt. a incepe lucrarile conform contractului dintre ei unde este specificat ca avansul pt. inceperea lucrarii este sa zicem de de 1000 lei.
Pentru avansul pe care-l primeste constructorul ai elibereaza o proforma sau primeste avansul doar in baza contractului dintre ei ?este gresit daca primeste banii doar in baza contractului ?
Daca cel care construieste elibereaza o profactura pt. avans este obligat ca intr-un anumit termen sa elibereze si factura ?

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: tercere micro/profit -componenta cifra

#4 Mesaj de mantogp710 »

(6) Persoana impozabilă trebuie să emită o factură către fiecare beneficiar, în următoarele situații:

a) pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii efectuate;

b) pentru fiecare vânzare la distanță pe care a efectuat-o, în condițiile prevăzute la art. 275 alin. (2) și (3);

c) pentru livrările intracomunitare de bunuri efectuate în condițiile prevăzute la art. 294 alin. (2) lit. a) - c);

d) pentru orice avans încasat în legătură cu una dintre operațiunile menționate la lit. a) și b).

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tercere micro/profit -componenta cifra

#5 Mesaj de tudoraf841 »

in cat timp exista obligativitatea de emitere factura de la incasarea avansului ?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tercere micro/profit -componenta cifra

#6 Mesaj de pomparaus »

Ai incasat avansul azi in baza unei proforme , azi ii emiti factura de avans partenerului.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: tercere micro/profit -componenta cifra

#7 Mesaj de tudoraf841 »

va multumesc pt. timpul acordat la toti

Scrie răspuns