tva la incasare

Mesaj
Autor
bozdoga142
Mesaje: 31
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

tva la incasare

#1 Mesaj de bozdoga142 »

1. Suntem firma cu Tva la incasare. Am emis o factura care s-a platit in aceeasi zi cu numerar. Pe factura nu s-a mentionat „TVA la incasare”, am introdus-o la iesiri fara bifa TVAi.
In declaratia 394 la cartusul I ALTE INTORMATII / 5.1„ TVA coletata aferenta facturilor incasate in perioada de raportare indiferent de perioada in care au fost emise de catre persoana impozabila care aplica TVA la incasare” nu apare TVA-ul aferent facturii mentionate anterior (introdusa fara bifa). E in regula?

2. Firma cu TVA la incasare emite toate facturile catre clienti (cele fara taxare inversa) cu mentiunea „TVA la incasare” si sunt operate pe iesiri cu bifa TVAi, indiferent de modul cum urmeaza sa fie incasate. Unele facturi se incaseaza in numerar in aceeași zi, dar la momentul emiterii facturii nu se stie acest lucru. Nu vad a fi nimic eronat. Ce parere aveti?

Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4193
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: tva la incasare

#2 Mesaj de pomparaus »

Chiar daca nu ai mentionat pe factura tva la incasare, tu firma ai tva la incasare : lasi facturile cu tva la incasare, indiferent cand le vei incasa, fara sa scoti bifa.

bozdoga142
Mesaje: 31
Membru din: Joi Feb 16, 2012 5:18 pm

Re: tva la incasare

#3 Mesaj de bozdoga142 »

1. O sa pun bifa TVAi si la factura incasata in aceeasi zi, in numerar.
Multumesc.

Scrie răspuns