FACTURA TAXARE INVERSA

Mesaj
Autor
calina604
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 12:49 pm

FACTURA TAXARE INVERSA

#1 Mesaj de calina604 »

Buna ziua,
in cazul unei facturi livrare cherestea,cu taxare inversa,incasata cu card,este corect sa se emita bon fiscal?
multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#2 Mesaj de tomac »

Către cine e emisă factura? Către persoană fizică? Sau către firmă? Se vinde cu amănuntul? Sau cu ridicata?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calina604
Mesaje: 60
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 12:49 pm

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#3 Mesaj de calina604 »

factura este emisa catre persoana juridica,vanzare cu amanuntul.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#4 Mesaj de tomac »

Atunci, da, este corect să emiteți bon fiscal. De fapt obligatoriu. Și factură la cerere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bobarscm
Mesaje: 4
Membru din: Mar Feb 14, 2012 12:06 pm

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#5 Mesaj de bobarscm »

buna ziua.

in cazul unei facturi pe care s-au achizitionat atat produse cu taxare inversa (cherestea) cat si alte materiale cu tva, inregistrarea facturii se face in 2 pozitii (ca si cum ar fi 2 facturi separate) sau exista vreo alta posibilitate.

Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#6 Mesaj de tomac »

Nu există altă posibilitate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#7 Mesaj de ciobanum147 »

Buna ziua,daca un client persoana juridica inregistrata cu tva cere factura la un bon fiscal care s-a emis cu tva este corect?Mentionez ca se vinde cherestea cu taxare inversa pentru cei inregistrati cu tva.Nu inteleg cum sa emiti o facura cu taxare inversa iar incasarea sa apara cu bon fiscal cu tva.Cred ca bonul fiscal ar fi trebuit sa fie fara tva.Va rog spuneti-mi cum este corect.
Multumesc .

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#8 Mesaj de ciobanum147 »

:?:

costanc757
Mesaje: 566
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#9 Mesaj de costanc757 »

ciobanum147 scrie: Lun Ian 15, 2024 1:18 pm Buna ziua,daca un client persoana juridica inregistrata cu tva cere factura la un bon fiscal care s-a emis cu tva este corect?Mentionez ca se vinde cherestea cu taxare inversa pentru cei inregistrati cu tva.Nu inteleg cum sa emiti o facura cu taxare inversa iar incasarea sa apara cu bon fiscal cu tva.Cred ca bonul fiscal ar fi trebuit sa fie fara tva.Va rog spuneti-mi cum este corect.
Multumesc .
Din cate stiu, taxarea inversa functioneaza asa:
- cel care emite factura scrie pe ea la rubrica TVA taxare inversa cf art ... si la el TVA -ul este 0
- cel care primeste factura are obligatia de a inregistra 4426=4427 cu cota de TVA aferenta
- de platit , cumparatorul va plati doar valoarea facturii fara TVA

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#10 Mesaj de ciobanum147 »

Da asa este dar la un SRL care vinde cherestea (care se vinde cu taxare inversa) vinde mai mult la persoane fizice automat bonul fiscal este cu tva,dar un client a fost persoana juridica platitoar de tva si trebuia sa se vanda cu taxare inversa tva zero -factura a fost ceruta ulterior care a fost intocmita corect cu taxare inversa dar bonul fiscal are si tva.Exemplu val factura 4021.60 fara tva iar bon fiscal este de 3379.50 si tva 642.10 in total tot 4021.60.
Cred ca in acest caz SRL -ul care vinde plateste tva in plus si se denatureaza si stocurile (gestiunea este GV).
Gandesc corect ?

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#11 Mesaj de popescuv903 »

Eu as face asa:
1. emit factura cu tva corespunzator cu bonul fiscal;
2.stornez factura; - pe motiv ca am gresit - am omis sa bifez taxare inversa
3 emit alta factura cu TI
toate hartiile indosariate si stau ca justificare pentru greseala care s-a facut, pe viitor fie emiteti chitanta la pj, fie introduceti in meniul casei de marcat un articol cu tva 0
sau:
dati o nota explicativa in care detaliati situatia, eu nu as colecta tva -ul respectiv, este o greseala neintentionata, i se poate intampla oricui

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: FACTURA TAXARE INVERSA

#12 Mesaj de ciobanum147 »

Multumesc,am renuntat nu i am mai dat factura ,pe viitor clientii care vor factura sa spuna daca sunt persoane juridice platitoare de tva.
Oricum daca bonul fical era cu tva zero furnizorul nu platea tva ,asa s-a ales cu un tva de plata ,este de luat aminte. :roll:

Scrie răspuns