Masini aduse din Germania

Mesaj
Autor
julae357
Mesaje: 28
Membru din: Mar Apr 02, 2013 9:41 am

Masini aduse din Germania

#1 Mesaj de julae357 »

Dragi colegi vreau un ajutor de la d-voastra.La o soc.neplatitoare de TVA aduce masini second din Germania fara TVA de acolo le vinde in tara trebuie, sa primeasca un cod special daca depaseste 10000 euro.Daca da, ce trebuie facut ca si contabil ceva declaratii depuse si unde.Va multumesc si astept pareri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Masini aduse din Germania

#2 Mesaj de tomac »

Da, înainte de a depăși acel plafon. Plafonul în lei este 34000 lei - 10000 EUR la cursul de la data aderării.
Se depune 301 și 390 dacă vânzătorul este plătitor de TVA în DE. Se va achita în România TVA la valoarea facturată de partenerul german pentru tot ce se declară prin D390 ca achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Masini aduse din Germania

#3 Mesaj de scortarum »

Nu sunt cumva facturate la regimul bunurilor second-hand? Scrie Differenzbesteuerung? Daca da, nu trebuie nicio declaratie.

julae357
Mesaje: 28
Membru din: Mar Apr 02, 2013 9:41 am

Re: Masini aduse din Germania

#4 Mesaj de julae357 »

Multumesc mult d-nul scortarum indraznesc sa va rog fiind din aceeasi localitate dar mai am o intrebare masinile second sunt aduse la licitatie de acolo dar nu am gasit cuvantul differenz........asa cum mi-ati scris pe factura va dau o adresa de maill sa-mi scrieti sa pot sa va mai intreb:[email protected] .

Scrie răspuns