D394 si Persoanele Afiliate

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

D394 si Persoanele Afiliate

#1 Mesaj de prunam »

Buna seara ! Am o mica firma de contabilitate (neplatitoare de TVA) si am contract de prestari servicii contabile (facturez o suma modica lunar - 50 de lei) catre firma sotului meu (platitoare de TVA) - ii intocmesc evidenta contabila. Abia acum, cand am depus D394 pe octombrie am "realizat" ca suntem afiliati. Intrebarea mea este : cum foloseste ANAF-ul aceste date de "afiliere" declarate de mine prin D394 (m-am uitat in declaratie si nu am observat in dreptul firmei de contabilitate vreo bifa "de afiliat") ? O sa urmeze vreun control pe firma sotului ? Multumesc frumos !

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D394 si Persoanele Afiliate

#2 Mesaj de pomparaus »

Ai declarat in nomenclator firma afiliata? (persoanele afiliate le declari din nomenclatoare (furnizor/client) te pozitionezi pe acea firma cu "modifica" in dreapta "detalii" si selectezi de acolo "persoana afiliata", dupa care salvezi).
Afilierea are implicatii dpdv al deducerii/colectarii tva-ului asupra firmelor afiliate care sunt/nu sunt cu tva la incasare.
Nu cred ca acest lucru duce la declansarea vreunui control.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: D394 si Persoanele Afiliate

#3 Mesaj de prunam »

Da .. asa am facut .. in cazul meu, la "Furnizori" (firma sotului) m-am pozitionat pe firma de contabilitate si din dreapta de la "Detalii", unde scria "Activ" am selectat "Entitate afiliata" .. deci, societatea mea, nefiind platitoare de TVA, "nu influenteaza TVA-ul" de la firma sotului .. m-ati mai linistit ! Va multumesc frumos !

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: D394 si Persoanele Afiliate

#4 Mesaj de paund852 »

persoana juridica cu asociat unic vinde un autoturism cumnatului asociatului, se considera persoana afiliata?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: D394 si Persoanele Afiliate

#5 Mesaj de pomparaus »

Nu.
Cumnatii nu fac parte din categoria rudelor de gr.I,II,III.

Scrie răspuns