Contabilitate analitica- obligatorie?

Mesaj
Autor
iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Contabilitate analitica- obligatorie?

#1 Mesaj de iridone »

Buna ziua,

Desi eu tin contabilitate analitica la 371, in caz de Audit facut de o terta persoana (deci nu cerut de noi) care imi cere sa-i dau o situatie a stocului la magazinul X pot sa-i spun ca tin contabilitate sintetica si nu analitica si sa-i dau sinteticul la 371? Din diverse motive, administratorul nu vrea sa se stie stocul magazinului x.
Este legal sa-i dau evidenta sintetica a lui 371? sau exista undeva in lege obligatia de a tine contabilitate analitica ?
Va intreb ca in cazul in care cei de la Audit insista cu evidenta analitica sa stiu daca am obligatia sa le transmit sau nu .

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Contabilitate analitica- obligatorie?

#2 Mesaj de balazse »

Ai o evidenta cantitativ-valorica sau global-valorica?
Daca ai cantitativ-valorica, atunci poti oferii o situatie a stocurilor pe gestiuni.
Daca ai global-valorica, atunci trebuia sa tii evidenta pe gestiuni.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Contabilitate analitica- obligatorie?

#3 Mesaj de iridone »

Eu tin evidenta global-valoric pe analitice, deci stiu ce stoc de marfa am la fiecare magazin, DAR administratorul NU DORESTE ca eu sa transmit in caz ca cei de la Audit ii vor cere o situatie pe fiecare magazin ci ar dori sa le transmita valoarea totala de la toate magazinele....are motivele lui.

Intrebarea mea : Este legal ca eu sa transmit doar valoarea totala (371 sintetic) si sa zic ca "nu tin evidenta pe analitice" ca sa-i impac pe amandoi (pe administrator care nu vrea sa spuna valoarea pe fiecare magazin si pe cei de la Audit ca primesc ceva...) si sa fie si LEGAL?!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contabilitate analitica- obligatorie?

#4 Mesaj de tomac »

Nu este obligatorie o astfel de evidență decât pentru clienți și furnizori, în rest este la latitudinea contabilului cum își organizează și conduce evidența contabilă. Auditorul poate solicita efectuarea inventarierii la o adică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iridone
Mesaje: 183
Membru din: Vin Ian 21, 2011 12:00 am

Re: Contabilitate analitica- obligatorie?

#5 Mesaj de iridone »

Am inteles, multumesc frumos!

Scrie răspuns