SPV - imputernicire/revocare drepturi

Mesaj
Autor
lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

SPV - imputernicire/revocare drepturi

#1 Mesaj de lupusorua »

Buna ziua.
ve rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme:
1. cum anulez dreptul de acces la SPV pentru fostul contabil? (prin D151 am anulat doar dreptul de a depune declaratii. Acum cand am verificat in SPV, am vazut ca are drept de acces la SPV si drept de acces la dosarul fiscal). Singur nu vrea sa renunte la acces in SPV, nu stiu de ce.
2. cum fac ca actualul contabil sa aiba drept de acces la dosarul fiscal? (unde vad in SPV dosarul fiscal?). Are drept de acces la SPV si drept de a depune declaratii.
3. contabilul actual are dreptul de a depune declaratia unica pentru administrator. Cum fac sa aiba drept de acces in SPV si pe CNP-ul administratorului? Administratorul nu si-a facut cont pe SPV, doar l-a imputernicit pe contabil sa ii depuna declaratia unica.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPV - imputernicire/revocare drepturi

#2 Mesaj de balazse »

3. Nu era mai usor ca administratorul sa isi faca cont in SPV pe persoana fizica pe baza de parola?

ioni459
Mesaje: 776
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: SPV - imputernicire/revocare drepturi

#3 Mesaj de ioni459 »

Buna seara,
Cum se procedeaza pentru revocarea dreptului de acces la SPV al fostului reprezentant legal al firmei si adaugarea noul reprezentant? Ce documente trebuie pentru asta? Trebuie mers la administratia financiara?
La momentul actual in SPV are acces doar un salariat ca imputernicit, si acesta nu poate face modificari/revocari.

Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24155
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: SPV - imputernicire/revocare drepturi

#4 Mesaj de balazse »

Desi nu am incercat niciodata, dupa parerea mea, se intra in SPV -> se merge la "profil utilizator" -> si se alege "revocare drepturi".

ioni459
Mesaje: 776
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: SPV - imputernicire/revocare drepturi

#5 Mesaj de ioni459 »

Multumesc balasze!
Am incercat acolo, dar fiind imputernicit nu apare nimic in caseta aia.
Probabil daca un utlizator de SPV este chiar reprezentantul firmei merge sa faca revocari.

Imi ramane decat sa merg la ghiseul administratie financiare...cu hartii.

stroescud
Mesaje: 784
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: SPV - imputernicire/revocare drepturi

#6 Mesaj de stroescud »

cel care este imputernici, poate sa si renunte.
e un cerc vicios, nu-l poti demite, doar persoana poate sa renunte.
sunt curios ce o sa-ti zica de la ANAF.
sa ne zici si noua

lupusorua
Mesaje: 74
Membru din: Lun Dec 05, 2016 9:40 am

Re: SPV - imputernicire/revocare drepturi

#7 Mesaj de lupusorua »

Pentru stergerea vechiului imputernicit, eu am trimis pe mail o adresa semnata de administrator prin care cere revocarea tuturor drepturilor din SPV pentru numele ............ CNP ..... (dreptul de imputenicit in SPV, dreptul de utilizare a serviciului acces controlat la informatiile cuprinse in dosarul fiscal etc...), precum si o declaratie 153. La Iasi a mers, mi-au raspuns foarte rapid si au si rezolvat foarte rapid.

ioni459
Mesaje: 776
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: SPV - imputernicire/revocare drepturi

#8 Mesaj de ioni459 »

De data asta a mers rapid si la B, dar la ghiseu cu D153 si hatiile aferente:
''Dacă revocarea dreptului de utilizare a serviciului se solicită de o persoană diferită de persoana pentru care acest drept a fost obţinut, formularul 153 se depune în format hârtie, semnat şi ştampilat de către contribuabili, la unitatea fiscală în a cărei rază contribuabilul îşi are domiciliul fiscal. Cererea va fi însoţită de următoarele documente:
- actul de autorizare a funcţionării contribuabilului, în original şi copie;
- documentul de identitate al persoanei care solicită revocarea certificatului digital, în original şi copie;
- împuternicire eliberată de contribuabil, din care rezultă dreptul solicitantului de a revoca dreptul de utilizare a serviciului Acces controlat la dosarul fiscal.''

Scrie răspuns