TVA facturi avansuri intracomunitare

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
floream317
Mesaje: 52
Membru din: Dum Iul 15, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#16 Mesaj de floream317 »

Multumesc mult,mult!!! :D
MARIA

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#17 Mesaj de avramg »

Ce fac daca am platit avansuri in Germania ptr achizitie de marfuri si furnizorul extern nu vrea sa-mi emita factura de avans?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#18 Mesaj de septimiuv »

avramg scrie:Ce fac daca am platit avansuri in Germania ptr achizitie de marfuri si furnizorul extern nu vrea sa-mi emita factura de avans?
pui sumele in 4091

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#19 Mesaj de avramg »

le pun eu in 4091 dar trebuie sa le declar in 390 la septembrie?...oare este corect sa fac eu autofactura pentru avansurile respective?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#20 Mesaj de septimiuv »

avramg scrie:le pun eu in 4091 dar trebuie sa le declar in 390 la septembrie?...oare este corect sa fac eu autofactura pentru avansurile respective?
daca nu primesti pana pe 15 ale lunii urmatoare factura, da

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Re: TVA facturi avansuri intracomunitare

#21 Mesaj de micleav »

Buna seara!Vin si eu cu o intrebare: am avut o factura de avans intracomunitar în martie si tot in martie, peste cateva zile, :? a venit factura finală pe care e stornat avansul la poziția a 2 a. Cum introduc în saga o factura cu 2 cursuri valutare- unul ptr marfa sosită și cel ptr stornarea avansului? Mă gândeam sa bag factura de 2 ori, prima data ptr marfa si a doua oara ptr stornarea avansului, ce ziceți, cum e corect sa operez in saga :? ? Mulțumesc

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: TVA facturi avansuri intracomunitare

#22 Mesaj de ionpaturca »

Se storneaza prima factura la cursul la care a fost inregistrata (se pune la data, data la care este primita factura finala, dar se pastreaza cursul intital de la "avans")
Se adauga factura "finala" (care contine la a doua pozitie stornarea avansului) pe care se trece numai pozitia care trebuie inregistrata (cea cu plus)
Se compenseaza factura de storno cu cea pozitiva si...asta e tot.

micleav
Mesaje: 12
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:28 pm

Re: TVA facturi avansuri intracomunitare

#23 Mesaj de micleav »

Multumesc pt raspuns.Mai am o intrebare: acum dupa ce am facut compensarea, in situatia furnizorului imi ramane o diferenta de 2.12 lei rezultata din utilizarea celor doua cursuri valutare diferite (un curs mai mare pt factura finala pozitiva, factura de avans a fost platita la un curs valutar mai mic).Este corect sa fac eu nota contabila 401=765 s au este vreo optiune de a face Saga aceasta operatie.....intreb pt ca mi e frica sa nu denaturez cumva situatia diferentelor de curs valutar.Multumesc inca o data!

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA facturi avansuri intracomunitare

#24 Mesaj de pomparaus »

Daca iti ramane factura neachitata cu suma de 2.12 lei pozitioneaza-te pe ea cu "plata" si in loc de 5311 pui 758, ca altfel, daca faci NC, iti ramane fc.neachitata.

Scrie răspuns