TVA facturi avansuri intracomunitare

Mesaj
Autor
comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

TVA facturi avansuri intracomunitare

#1 Mesaj de comand279 »

Avand in vedere ca incepand cu 2008 in decontul de TVA trebuiesc trecute la rd 4 si sumele din facturile de avans ptr achizitiile intracomunitare (de asemeni si in declaratia 390) nu stiu cum ar trebui sa introduc aceste facturi in Saga. Poate ma ajuta cineva.

Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Daca inlocuim contul de marfa/servicii/ce-o-mai-fi-pe-acolo cu un cont de avansuri de furnizor (4091 - marfuri, 4092 - servicii) atunci nu cred sa fie vreun impediment.
Daca se doreste utilizarea de analitice la 4091, acestea trebuie sa fie create mai intai in planul de conturi.(pe calea: Fisiere----->Plan de conturi------>Adaug)
Primesc o factura de avans. Ma duc la intrari valuta, creez furnizorul iar in partea de jos (interiorul facturii), aleg NEDEFINIT (la gestiune), trec avans marfuri, cantitate 1, pret in valuta, (cursul l-am pus in partea de sus cu data de pe factura) iar la contul contabil trec 4091 (dezvoltat pe analitice daca vrei 4091.XXXXX, 4091.XXXXN, etc), validez, fac decontul il depun vine trimestrul depun si D390, vine iunie depun bilantul la august.
Unde faceti revelionul?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

#3 Mesaj de comand279 »

Da, iti multumesc. Dar problema era la sosirea facturii finale. Factura finala o introduc la intrari valuta fac operatiunea 371=401 cu valoarea totala a marfurilor, taxare inversa aferenta. Apoi mai introduc o intrare la valuta dar cu semnul minus ca sa stornez avansul, adica 4091=401 -1000 si 4426=4427 -190. Asta e?

Oricum la factura de avans am vazut ca nu-mi duce bine TVA-ul in decont, adica in loc de rd4 il pune la rd 6, degeaba schimb optiunea ca tot nu vrea, dar asta mai studiez eu...sau mai caut pe forum. Si la declaratia 390 nu-mi ia si facturile de avans, asa ca, daca nu cumva nu fac eu ceva bine, va trebui sa o completez in programul de la MF.

Multumesc,

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de paturcai »

Da asa este se storneaza avansul. Notele contabile le face SAGA automat.
In jurnalul de cumparari exista pe margine in drepturl fiecarei cumparari codul aferente operatiunii. Daca ceva crezi ca SAGA nu face bine, alegi de acolo o alta incadrare.
Lasa-l pe SAGA sa faca notele contabile! Daca e sa modifici ceva modifici - asa cum spuneam - in jurnalul de cumparari.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#5 Mesaj de bolbai »

Bonurile de combustibil din UE se declara si ele in D390?
Ioana B

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

#6 Mesaj de comand279 »

totusi facturile intracominitare de avans nu le duce in decl 390 (chiar daca furnizorul e constituit cum trebuie) iar la jurnalul de cumparari apar la referinta 25-26 si oricat ai incerca sa schimbi referinta in decont nu vrea sa ia noua referinta si nici in decl. 390. Eu cel putin asa patesc, sunt singura?

Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de paturcai »

Bonurile de combustibil nu se declara in 390.
Acum legat de avansurile intracomunitare:
Logic ar fi sa nu fie evidentiate in decl 390 care se ocupa cu achizitiile. Ori achizitii inseamna chiar achizitii: bunurile exista in ograda mea, iar serviciile au fost efectiv prestatate.
Sincer nu cred sa fie o scapare in SAGA. Daca s-ar fi declarat cei de la SAGA ar fi primit emailuri in care lumea s-ar fi exprimat mai mult sau mai putin rugator.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

#8 Mesaj de comand279 »

Pai cu logica in tara asta m-am lamurit demult timp...iar legislatia asa o schimba si o imbarliga ca nu mai am incredere nici in logica mea.

Am extras articolele unde am citit de avansurile intracomunitare, poate urmeaza si la Saga o noua versiune.

Ordinul 552/2008 privind completarea declaratiei 390, sectiunea a 2 a alin 1:

lit c) "Achiziţii intracomunitare de bunuri - se înscrie suma totală a achiziţiilor intracomunitare de bunuri, pe fiecare furnizor, pentru care persoana impozabilă care depune declaraţia este obligată la plata taxei conform art. 151 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, şi pentru care exigibilitatea taxei intervine în trimestrul calendaristic respectiv, inclusiv sumele din facturile primite pentru plăţi de avansuri parţiale pentru achiziţii intracomunitare de bunuri. ".

Iar in Ordinul 94/2008 instructiuni de completare decont:

" Rândul 4 - se înscriu informaţiile preluate din Jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare pentru achiziţiile intracomunitare de bunuri taxabile în România, precum şi baza de impozitare pentru achiziţiile de bunuri efectuate de către beneficiarul unei livrări ulterioare efectuate în cadrul unei operaţiuni triunghiulare, pentru care acesta este obligat la plata taxei conform art. 150 alin. (1) lit. e) din Codul fiscal, şi taxa pe valoarea adăugată aferentă, pentru care exigibilitatea taxei intervine în perioada de raportare, inclusiv regularizările ulterioare datorate unor evenimente care determină modificarea datelor declarate în cadrul aceluiaşi trimestru calendaristic şi sumele din facturile primite pentru plăţi de avansuri parţiale pentru achiziţii intracomunitare de bunuri."


Multumesc paturcai.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

Avansurile pentru AIC de bunuri se tratează ca AIC într-adevăr.
Dați un mail la firmă și explicați acest lucru.
În cazul în care există intrare în valută și furnizorul e din UE, iar contul utilizat este 4091 la achiziții, atunci, ar fi corect ca intrarea să fie tratată similar unui AIC.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#10 Mesaj de septimiuv »

va aparea la versiunea urmatoare aceasta modificare 8)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de paturcai »

comand279 scrie:Multumesc paturcai.
Eu iti multumesc.
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

#12 Mesaj de comand279 »

Mai am o intrebare poate e prosteasca dar nu vreau sa gresesc decontul...Taxarea inversa o aplic la o achizitie intracomunitara de carti dar nu stiu care e cota 9 sau 19 % (intrucat la intern se aplica 9% ptr distributia de carte).

Multumesc,

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

#13 Mesaj de comand279 »

Am gasit in codul fiscal la art 140 alin 6 "Cota aplicabilă pentru achiziţii intracomunitare de bunuri este cota aplicată pe teritoriul României pentru livrarea aceluiaşi bun şi care este în vigoare la data la care intervine exigibilitatea taxei." .

Avatar utilizator
floream317
Mesaje: 52
Membru din: Dum Iul 15, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#14 Mesaj de floream317 »

factura eterna o inregistrez la fel ca cea de avans, asa cum a explicat paturcai?
Multumesc mult!!
MARIA

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de paturcai »

Da Maria ca altfel nu ai avea cum....
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns