Contract drepturi de autor incetat

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Contract drepturi de autor incetat

#1 Mesaj de stroer1948 »

In ianuarie 2020, incepe derularea unui contract de drepturi de autor pentru o perioada de 2 ani, cu un venit brut de 7000 lei.
Platitorul este o firma, iar beneficiarul este persoana fizica si nu mai realizeaza alte venituri.

Deoarece din estimare, urmeaza sa se depaseasca plafonul de 26.760 lei, firma ii retine lunar contributiile sociale,, avand ca baza salariul minim, urmand ca in cele 12 luni ale anului 2020 sa ii retina la sursa contributiile sociale aferente anului 2020.

In Septembrie 2020, contractul inceteaza anticipat. Cum ramane cu contributiile sociale obligatorii? In cele 9 luni, persoana fizica a depasit plafonul, iar firma i-a retinut contributiile sociale pentru ewchivalentul a 9 luni, CAS 5022 lei, si CASS 2007 lei.
Ar fi trebuit ca in ultima luna de colaborare, firma sa ii retina si diferenta de contributii sociale pentru restul anului, sau beneficarul va trebui sa declare in DU?
Din ce am vazut, declaratia unica, nu permite sa declari contributiile sociale pentru un numar mai mic de luni.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract drepturi de autor incetat

#2 Mesaj de tomac »

Reține și diferența dacă a realizat venituri peste plafon.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Contract drepturi de autor incetat

#3 Mesaj de tudosien »

Daca contractul pt drepturi de autor a fost cu plata unica intr-o luna cum fac dupa aceea, sterg beneficiarul din "Salariati" cand trec la luna urmatoare? Altfel mi-l ia luna de luna la salarii si trebuie sa-l sterg manual.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Contract drepturi de autor incetat

#4 Mesaj de septimiuv »

Completează ultima zi lucrată în dreapta jos în ecranul fișiere - salariați.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Contract drepturi de autor incetat

#5 Mesaj de tudosien »

Logic, multumesc!

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: Contract drepturi de autor incetat

#6 Mesaj de augustl602 »

Buna ziua,

O societate incheie un contract de drepturi de autor cu o persoana fizica pe suma de 6.400 ron net/pagina de material realizata (text si exercitii pentru cursanti). Contractul este incheiat pe perioada nedeterminata. Imi puteti spune, va rog frumos,in primul rand cum inregistrez acest contract in Saga, prin Intrari-Contracte cu CNP si cu toate datele sau prin meniul Salariati cu bifa de "persoana care realizeaza venituri din drepturi de proprietate intelectuala?" Apoi, impozitul de 10% se retine din suma declarata in contract sau suma realizata in fct. de nr. de pagini, dar dupa scaderea cheltuielilor in cuantum de 40% din suma asa este? La acesta suma se retine si CAS si CASS, aceste contributii se retin tot din suma datorata, autorul incasand doar diferenta dupa retinerea impozitului si a contributiilor? Daca suma lunara difera in fucntie de materialul realizat, unde se inregistreaza acesta suma ca Saga sa calculeze corect impozit si contributii?
Multumesc frumos, dar nu am mai avut pana acum situatii de acest gen si nu stiu cum sa procedez!

Scrie răspuns