Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

Mesaj
Autor
szaboa986
Mesaje: 34
Membru din: Vin Mar 27, 2015 11:08 am

Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#1 Mesaj de szaboa986 »

Buna ziua.
Daca am o cheltuiala de 48000 lei pe care am distribuit pe 4 ani (de ex. o plata in avans mai mare la un contract de inchiriere incheiat pe 4 ani), am introdus suma la Diverse>Inreg ven/ch in avans pe 48 luni, astfel programul punea pe cheltuiala lunar 1000 lei la contul ales de mine. Peste 2 ani (de ex. in 31.12.2020), dupa ce am pus la cheltuiala 24000 lei, se renunta la contract, dar avansul nu se restituie conform clauzei contractuale, astfel ca sunt nevoit sa pun pe cheltuiala (de chirie). Cum sa procedez cu inregistrarile, astfel incat sa nu deformez inregistrarile lunare la o redeschidere/inchidere a inchiderilor lunare (de ex. luniile 9,10,11,12 din 2020)? Daca se poate as dori ca din 2021 sa nu inregistreze nimic (adica nu as face cu varianta introducerii unui alt rand cu minus 24000 pe 2 ani). Varianta care mi-ar conveni (ce ar fi ideala), ar fi identica ceea a imobilizarilor, unde am varianta de a introduce vanzarea unui imobil care inca se amortizeaza, astfel valoarea ramasa neamortizata se pune pe cheltuiala din program. Sper ca intelegeti ce vreau sa va intreb :? ...
Poate ca acest subiect ar trebui sa fie la tema Sugestii (in caz de non-raspuns)...dar eu cred ca nu e cazul :)
Mersi pentru raspuns(uri).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#2 Mesaj de tomac »

Nu se poate acum. Trimiteți un mail cu propunerea la SAGA. În acest moment o soluție ar fi setarea ultimei zile în luna în care se înregistrează ultima rată. Dar la devalidări/re-validări ar putea apărea probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#3 Mesaj de paturcai »

O solutie de compromis ar fi urmatoarea:
Prima perioada sa fie de 24 de luni cu cate 1.000 lei/luna.
Pentru a doua perioada se aleg lunile pentru 1.000 lei/luna.
Sau perioade de cate 3 luni/6 luni
Exemplu:
24 luni de la 01.01.2020 pana la 31.12.2021 cate 1.000 lei
4 luni de la 01.01.2022 pana la 30.04.2022

La devalidare nu s-ar prierde nicio data introdusa
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

szaboa986
Mesaje: 34
Membru din: Vin Mar 27, 2015 11:08 am

Re: Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#4 Mesaj de szaboa986 »

Perfect. Din doua raspunsuri pot sa fac o rezolvare care imi convine.
#paturcai Ideea de a diviza cu luniile scurse (desi din raspuns se propune ceva in viitor, eu am cazul in trecut si in prezent) - like
#tomac Setarea ultimei zile in care vreau ca acel calculator/program/functie sau ce o fi sa inregistreze ultima rata in contabilitate (desigur o sa trimit si o propunere catre Saga) - like
Cred ca o sa merg pe varianta modificare data sfarsit de la 31.12.2022 la 31.12.2020, dar totodata modific si durata (24 luni), iar la coloana "valoare" scriu suma din "valoarea inregistrata" (24000), astfel aceasta din urma devine 0. Diferenta dintre "valoare" (48000) si "valoare inregistrata" (24000), trec direct pe cheltuiala integral (24000) la momentul renuntarii (31.12.2020) prin articole contabile. Ce simplu :P . S-a rezolvat cu ajutorul vostru. Desigur, aceasta este un exemplu simplificat, cazul meu e cu sume mai mari, (cu banuti care variaza lunar) cu durata ramasa mai mare, dar principiul e acelasi.
Si raman la parerea ca acestei functii (Inregistrari venituri/cheltuieli in avans) ar fi de folos o rubrica unde poti sa introduci o intrerupere/ o data sfarsit/vanzare, care ne-ar ajuta la astfel de cazuri (de ex. intrerupere casco, rca, rovinieta in cazul vanzarii auto, etc)
Un weekend placut!

moldoveanua69
Mesaje: 98
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#5 Mesaj de moldoveanua69 »

Buna ziua.
Stie cineva cum sa scot o situatie analitica care sa dea cu totalurile din fisa 471?
Macar:
total cheltuieli in luna = rulaj creditor 471
si
valoarea ramasa = sold final 471
Altfel, ma pune contabila sa o tin in excel pentru fiecare cheltuiala...
Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#6 Mesaj de balazse »

Parca la cheltuieli/venituri in avans ai buton de filtrare, precum buton de tiparire.

moldoveanua69
Mesaje: 98
Membru din: Vin Ian 06, 2017 10:35 am

Re: Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#7 Mesaj de moldoveanua69 »

Da, am folosit filtrul, dar nu iese cum as vrea , adica niste totaluri ca in fisa 471
De ex filtru de la inceputuri pana la 31.01, nefinalizate:
- nu se vad intrarile din ian, cu prima rata in feb (deci nu rezulta sold final 471)
- nu se vad cele cu o singura rata, integral in ian (deci nu rezulta cheltuielile din 471)

simonac
Mesaje: 3
Membru din: Vin Dec 22, 2023 9:35 am

Re: Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#8 Mesaj de simonac »

Buna ziua,
Am inregistrat o reducere de chirie in contul 471 care trebuie descarcata pe toata perioada contractului ( 5 ani), insa in ecranul de venituri/cheltuieli in avans, din ce inteleg eu, nu recunoaste suma negativa. Greses undeva? Ma puteti indruma?

Multumesc
Mihaela

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1394
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Inregistrare venituri/cheltuieli in avans

#9 Mesaj de stoicat »

Modificati manual valoarea ramasa.

Scrie răspuns