incadrare microintreprindere

Mesaj
Autor
moisem127
Mesaje: 72
Membru din: Joi Apr 20, 2006 12:00 am

incadrare microintreprindere

#1 Mesaj de moisem127 »

in formularele care se depun pentru granturile de la ue, sunt niste declaratii de incadrare a firmei ca microintreprindere sau ca intrep mica...
Firma este inregistrata la Anaf ca micro . Are 12 salariati si c.a un pic peste 1800000 lei .
pe formular zice ca :
"• microintreprinderi: acele intreprinderi care au de la 0 pana la 9 salariati (inclusiv) si cel putin unul dintre indicatorii „cifra de afaceri anuala neta”, respectiv „active totale”, este mai mic decat plafonul de 2 milioane de euro (inclusiv) echivalent in lei.
• intreprinderi mici: acele intreprinderi care au intre 10 si 49 de salariati (inclusiv) si cel putin unul dintre indicatorii „cifra de afaceri anuala neta”, respectiv „active totale”, se incadreaza in plafonul de cel mult 10 milioane de euro (inclusiv) echivalent in lei. "

Unde este corect sa incadreze ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: incadrare microintreprindere

#2 Mesaj de paturcai »

Daca veti deschide in SAGA, BILANT veti vedea ca in partea stanga (INFORMATII GENERALE) tip entitate: ..... Echipa SAGA, a departajat entitatile asa cum se cere; din cele scrise reiese ca va incadrati la microintreprindere din acel punct de vedere enuntat mai sus.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

moisem127
Mesaje: 72
Membru din: Joi Apr 20, 2006 12:00 am

Re: incadrare microintreprindere

#3 Mesaj de moisem127 »

Da, in Saga este micro . Numai cel de la firma de consultanta a fost nedumerit ca nu ar fi trebuit sa bifez microintreprindere daca am 12 salariati .
Multumesc

Scrie răspuns