D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#1 Mesaj de prunam »

Buna seara .. o microintreprindere a acordat o sponsorizare catre o facultate in suma de 3.000 de lei, suma pe care nu a dedus-o din impozitul pe venitul microintreprinderilor .. daca nu a scazut suma din impozit, are obligatia depunerii D107 ? Multumesc !

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#2 Mesaj de paturcai »

Nu conteaza ca nu a dedus, conteaza ca a achitat aceasta suma ca "sponsorizare"
Daca ati vorbit cu cei de la facultate si ei vor interpreta suma de 3.000 lei altfel decat o sponsorizare, atunci nu depuneti
Sunt sigur ca facultatea o considera sponsorizare; faceti rectificativa la D100 si depuneti D107
Puteti scapa de aceasta situatie oarecum inedita considerand ca banii au fost platiti de persoana (fizica) care conduce/are in proprietate firma; in aceasta situatie veti conta plata 461 = 5121 si in acelasi timp veti recupera suma prin Registrul de casa 5311 = 461 pentru 3.000 lei
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#3 Mesaj de prunam »

@paturcai: Multumesc ! Acum am verificat pe ANAF la "Registrul entităţilor/unităţilor de cult" sa vad daca Universitatea este inscrisa aici .. nu apare in acest registru .. Cred ca nu am obligatia depunerii D107 (in acest caz) .. ce ziceti ? .. o seara buna !

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#4 Mesaj de paturcai »

Daca nu apare, nu depuneti
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#5 Mesaj de prunam »

Super ! Va multumesc pentru ajutor !


paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#7 Mesaj de paturcai »

Intr-un comunicat publicat de ANAF in 14.4.2020 se aduce o clarificare cu privire la sposorizarile catre institutii publice, astfel:

Deducerea sumelor reprezentând sponsorizări către instituții publice și alte organe ale autorității publice din impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, în limita prevăzută de actul normativ, se efectuează în baza contractului de sponsorizare, fără a exista obligația înscrierii entităților beneficiare respective în Registrul entităților/unităților de cult pentru care se acordă deduceri fiscale.


Este vorba de institutii publice
Facultatea este "privata"
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ganeam951
Mesaje: 487
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#8 Mesaj de ganeam951 »

https://www.edu.ro/institutii-invatamant-superior Putem generaliza? Toate sunt "private" ? Poate gresesc eu.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#9 Mesaj de paturcai »

Printre Institutii ale statului se pot enumera:
- spitale
- ministere
- unitati militare
- parlament
- guvern
- etc
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ganeam951
Mesaje: 487
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#10 Mesaj de ganeam951 »

Dacă ați efectuat sponsorizări deductibile din impozitul pe profit/impozitul pe venitul microîntreprinderilor, în anul 2020, către entități înscrise în registrul ANAF special înființat, atunci veți avea obligația depunerii D107 astfel:

– până la 25 februarie sau 25 martie, după caz, pentru plătitori de impozit pe profit. Adică la același termen cu depunerea D101.
– până la 25 ianuarie pentru plătitorii de impozit pe venitul microîntreprinderilor

Sponsorizări deductibile se pot efectua și către entități care nu au obligația înregistrării în acel registru: de exemplu scoli sau spitale.

Asta scria Cristi la inceput de an.
Dar sponsorizarile catre scoli, licee sunt deductibile pt microintreprinderi in trim4/2020, chiar daca acestea nu figureaza in acel registru si trebuiau declarate in D107 pana la 25.01.2021?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D107 / Microintreprindere / Suma nededusa

#11 Mesaj de tomac »

Da. Există o modificare care a reglat această discrepanță ce exista între plătitori de impozit pe profit și cei de impozit pe venit microîntreprinderi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns