FIRMA CU COD DE TVA IN UK

Mesaj
Autor
mariuta249
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Feb 21, 2015 5:18 pm

FIRMA CU COD DE TVA IN UK

#1 Mesaj de mariuta249 »

Buna
Am un client care m-a pus in fata unei situatii pe care nu am mai intalnit-o.
Asadar....clientul persoana juridica cu sediul in Timisoara a obtinut un cod de tva in UK , deoarece transfera marfa din RO intr-un depozit din UK si apoi o vinde catre terti din depozitul din UK.
Inteleg ca pt a evidentia schimbul de marfuri intre cele doua filiale folosesc conturile 481/482.
Nu prea stiu cum se procedeaza cu facturile de la un furnizor din ro care trimite marfa direct catre sediul din UK. ( asta se inregistreaza in evidentele din ro sau doar de catre contabilul din uk?)
Fact emise de pe codul de UK catre clienti se declara undeva in ro?
Imi cer scz daca sunt intrebari puerile, dar doresc sa inteleg si sa nu fac vreo tampenie.
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FIRMA CU COD DE TVA IN UK

#2 Mesaj de tomac »

1. Evidența din RO cuprinde toate operațiunile, inclusiv cele din UK
2. Nu se declară în RO.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mariuta249
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Feb 21, 2015 5:18 pm

Re: FIRMA CU COD DE TVA IN UK

#3 Mesaj de mariuta249 »

Mulțumesc pt răspuns. La pct 1 Înregistrez facturile trimise de furnizorul din Ro către codul de UK la întrări valuta cu tva 0? Sau aveti alta idee?
Și pt facturile emise de pe codul de UK cum calc Imp micro? Sau nu trebuie sa fac asta?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FIRMA CU COD DE TVA IN UK

#4 Mesaj de tomac »

1. Da.
2. Aici e o problemă. Plătește ceva impozit în UK? Dacă da e necesar să se vadă convenția de evitare a dublei impuneri.
Nu de alta, dar:
"m) veniturile obținute dintr-un stat străin cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, dacă acestea au fost impozitate în statul străin."
se scad din baza de impozitare. Problema acestei formulări este asta: dacă în UK plătesc impozit pe profit, discutăm despre impunerea veniturilor sau nu? Din ce știu ANAF nu are un răspuns foarte clar aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: FIRMA CU COD DE TVA IN UK

#5 Mesaj de ovidiuo »

... știu că nu are legătură cu subiectul, dar mă bag si eu .. :D .. de ce naiba le-o fi plăcând să se complice ? Nu era mai ușor dacă făceau o firma în UK (dupa legile ălora) și funcționa independent de asta din Romania ? .. trimitea marfa din RO în UK, factura, o achita (pe masura vânzării, să zicem) etc. .. dar cred că românul a găsit el o portiță să scape de niște taxe .. și s-a "optimizat" fiscal astfel .. cu riscul de a-și omorî psihic contabilul ! .. :D .. sorry ! :)

mariuta249
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Feb 21, 2015 5:18 pm

Re: FIRMA CU COD DE TVA IN UK

#6 Mesaj de mariuta249 »

În UK nu plătește decât TVA. Contabilul de acolo face doar situația TVA-ului
Sunt total de acord cu Ovidiu și chiar am propus asta, dar a zis ca e prea complicat sa deschidă acolo societate...
În fine... Problema e ca fiind un client vechi trebuie sa ma luminez și sa fac sa fie ok, dar declararea acestor venituri îmi da cu virgula rău... Și dacă ar fi sa declar aceste venituri cum le Înregistrez.... Merg pe ieșiri valuta și inregistrez val fără tva? Apoi am grija sa nu îmi ducă sumele în d300?
Tomac mulțumesc mult ca ți-ai făcut timp sa îmi răspunzi. Apreciez

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FIRMA CU COD DE TVA IN UK

#7 Mesaj de tomac »

Dacă e înregistrat doar în scopuri de TVA, atunci veniturile le înregistrează în RO. Problema este că TVA din acele facturi nu poate fi înregistrat ca TVA colectat. Și nici cu TVA de dedus nu se poate înregistra. Așadar acel TVA va fi necesar a fi evidențiat separat prin creditori cel colectat în UK și cel dedus prin debitori, iar între creditori și debitori din acel TVA se va face compensare în baza datelor din UK, urmând ca un eventual TVA de plată în UK să fie trecut pe costuri, iar un eventual TVA recuperat în UK pe venituri.
Ieșirile și intrările de acolo se înregistrează în ieșiri-valută, respectiv intrări-valută pe tip "n - Operațiuni neimpozabile" pentru a nu fi preluate în declarațiile din RO.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mariuta249
Mesaje: 19
Membru din: Sâm Feb 21, 2015 5:18 pm

Re: FIRMA CU COD DE TVA IN UK

#8 Mesaj de mariuta249 »

Mulțumesc tare mult.
Acum mi-e mai clar totul.

Scrie răspuns