!

Mesaj
Autor
domnicia
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

!

#1 Mesaj de domnicia »

Buna ziua tuturor,
am preluat in Saga o balanta din alt program contabil. La preluarea analitica a furnizorilor, un anume furnizor are sold negativ, datorat unei facturi de stornare emisa de furnizor. Programul Saga nu permite validarea sumelor negative , se genereaza urmatorul mesaj : "Facturile negative cu TVA deductibila la plata trebuie asociate cu cele pozitive inainte de validare, cu butornul Reglare/Stornare" . Problema e ca eu nu am facturi pozitive..... cum pot totusi sa validez inregistrarea ?
Multumesc frumos anticipat !

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: !

#2 Mesaj de roncovf »

Debifeaza casuta de TVA la incasare

domnicia
Mesaje: 29
Membru din: Joi Oct 17, 2019 4:16 pm

Re: !

#3 Mesaj de domnicia »

roncovf scrie: Mar Feb 09, 2021 1:56 pm Debifeaza casuta de TVA la incasare
am debifat, am iesit din program am intrat din nou..... nu asta e solutia, apare acelasi mesaj la validare

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: !

#4 Mesaj de tomac »

Nu cred.
Se validează dacă nu e bifă pusă la TVAi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popaa751
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 10, 2016 2:20 pm

Re: ! preluare furnizor cu sold negativ

#5 Mesaj de popaa751 »

Am si eu aceeasi problema...am incercat ce ati sugerat, am debifat casuta de tva, dar acum nu-mi preia deloc acesta factura in jurnalul de tva, si in plus primesc si mesajul ..diferenta intre soldul preluat in balanta pe 4428 si valoarea tva-ului aferent facturilor preluate. Cum ati reusit sa rezolvati acesta problema?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26000
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: !

#6 Mesaj de tomac »

Cum să preia în jurnal ceva ce nu trebuie.
Și logic diferență există, pentru că e imposibil să ai sold negativ la 4428. TVA neexigibil apare pentru ceva ce nu este plătit. Sumă negativă înseamnă dimpotrivă - plată în plus. E imposibil să existe TVA neexigibil negativ.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns