Bon fiscal (B sau C)

Mesaj
Autor
esanua488
Mesaje: 72
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:00 am

Bon fiscal (B sau C)

#1 Mesaj de esanua488 »

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: societatea emite catre clienti bonuri fiscale, unele sunt cu cod fiscal , altele fara. Ce se alege la tip iesiri, B pt cele fara cod fiscal si C pt cele cu cod fiscal?
Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Bon fiscal (B sau C)

#2 Mesaj de septimiuv »

Exact.

esanua488
Mesaje: 72
Membru din: Mie Iul 23, 2008 12:00 am

Re: Bon fiscal (B sau C)

#3 Mesaj de esanua488 »

Multumesc!

barbul596
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 10:16 am

Re: Bon fiscal (B sau C)

#4 Mesaj de barbul596 »

Buna seara,
Societatea la care lucrez face achizitii pe baza de bon fiscal. Firma aplica sistemul tva la incasare. Va rog sa ma lamuriti, cand introduc la intrari BF, bifez ca tip document C ,dar dupa ce introduc numele furnizorului apare casuta de tva. Asta trebuie bifata de fiecare data sau doar la achizitiile facute cu factura. Acea casuta se refera la furnizor sau cumparator? Adica o bifez daca furnizorul aplica acelasi sistem ca si cumparatorul sau nu? Deasemenea vreau sa stiu daca o bifez la toate achizitiile, adica si la cele pe baza de bon fiscal.
Multumesc anticipat celor care stiu si binevoiesc sa ma lamureasca.

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Bon fiscal (B sau C)

#5 Mesaj de pomparaus »

Firma ta e configurata cu tva la incasare : Saga stie unde sa puna bifa in casuta cu tva, deci nu trebuie sa modifici tu, sa iei sau sa pui bifa la casuta cu tva.
La BF programul nu iti mai pune bifa la casuta cu tva pt.simplul motiv ca BF presupune plata imediata, deci nu e cazul ca NC sa contina 4428, NC e generata imediat cu 4426.

baicus
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mar 06, 2019 12:28 pm

Re: Bon fiscal (B sau C)

#6 Mesaj de baicus »

Firma mea este cu TVA la incasare. Care ar fi explicatia ca la intrarile de la acelasi furnizor cu tip document B la unele pune bifa la TVA, iar la altele nu?

Scrie răspuns