Subventie APIA

Mesaj
Autor
benead273
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 18, 2017 9:55 pm

Subventie APIA

#1 Mesaj de benead273 »

Am o Asociatie de crescatori de animale cu urmatoarele caracteristici:
- Cod Caen 9499 - Activitati ale altor organizatii n.c.a.
- Are 6 membri fondatori si alti 35 membri simpli
- inchiriaza de la primarie pasunea comunala pe care face lucrari de intretinere
- are un director care supravegheaza activitatea
- primeste subventie APIA pe teren si din aceasta subventie deconteaza cheltuielile salariale ale directorului, alte cheltuieli ale directorului (telefon, deplasare la pasune) si cheltuielile de intretinere ale pasunii (gard electric, ingrasaminte, alte lucrari: risipit musuroaie, cosirea vegetatiei grosiere, discuire, insamantare, reparare adapatori ciment, etc).
- subventia se primeste esalonat intre octombrie si februarie (subventia standard octombrie-decembrie si subventia pentru agromediu in februarie) pentru anul curent (pentru anul 2020 se primeste intre octombrie 2020 si februarie 2021)
- are si venituri din cotizatiile membrilor si simpatizantilor

Intrebarile sunt:
- cum inregistrez subventia si daca este impozabila
- cum se inregistreaza cotizatiile membrilor si ale simpatizantilor si daca sunt impozabile.

Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Subventie APIA

#2 Mesaj de tomac »

1. Ca venit din subvenții - vedeți pe la grupa 73
2. Ca venituri din cotizații - tot pe la grupa 73 vă uitați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

benead273
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 18, 2017 9:55 pm

Re: Subventie APIA

#3 Mesaj de benead273 »

Am gasit ceva de forma pentru subventii
4451=7411
5121=4451
si pentru cotizatii
5311=7312
Dar nu sunt sigur daca sunt corecte si mai ales nu stiu daca sunt impozabile.
De aceea am dat atatea informatii despre asociatie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Subventie APIA

#4 Mesaj de tomac »

De ce 7411, când am spus să căutați la 73.
Că la 7411 sunt subvenții doar pentru activitate economică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

benead273
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 18, 2017 9:55 pm

Re: Subventie APIA

#5 Mesaj de benead273 »

Am mai sapat ceva. Am gasit OMFP 3103 / 2017 care este un fel de 1802 pentru organizatiile fara scop patrimonial.
Singurul cont care lucreaza cu 445 (Subventii) este 736. Din lista de la 736 cele mai potrivite mi se par: 7366 si 7369
Lista completa este:
7362 Venituri din subventii pentru venituri pentru materii prime si materiale
7363 Venituri din subventii pentru venituri pentru alte cheltuieli externe
7364 Venituri din subventii pentru venituri pentru plata personalului
7365 Venituri din subventii pentru venituri pentru asigurari si protectie sociala
7366 Venituri din subventii pentru venituri pentru alte cheltuieli de exploatare
7367 Venituri din subventii pentru venituri in caz de calamitati si alte evenimente similare
7368 Venituri din subventii pentru venituri pentru dobanda datorata
7369 Venituri din subventii de exploatare aferente altor venituri

Pe baza celor de mai sus, operatiile are fi:
4451 = 7366
5121 = 4451
Asa ar fi corect?
Trebuie si vreun impozit?

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Subventie APIA

#6 Mesaj de tudosien »

Eu fac 4451=736x numai pt subventiile pt care s-au efectuat cheltuieli in luna primirii subventiei.
In rest le trec pe venituri in avans: 4451=472 urmand ca in functie de cheltuielile lunare sa se reia la venituri: 472=736x.
Cf art.15, alin(2), lit.i din CF sunt venituri neimpozabile la calculul impozitului pe profit si cheltuielile aferente sunt nedeductibile(sunt aferente veniturilor neimpozabile).

benead273
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 18, 2017 9:55 pm

Re: Subventie APIA

#7 Mesaj de benead273 »

@tudosien
La cum te exprimi inteleg ca in functie de cheltuiala folosesti conturi diferite de 736.
- De exemplu cand achizitionezi ingrasaminte faci: 472=7362
- Cand faci lucrari pe pasune faci 472=7363
si asa mai departe.
Am inteles bine?

niciud
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 15, 2020 9:12 pm

Re: Subventie APIA

#8 Mesaj de niciud »

Buna ziua, aceeasi dilema o am si eu, am mai gasit raspunsuri pe forum ca incasarea subventiei sa se realizeze prin nota contabila 5121=7xxx. Problema este ca eu pot sa am subventie de 5000 lei, iar cheltuieli de 1000 de lei, cum ar fi cazul meu. Ce fac cu diferenta? Va rog sa ma corectati daca gresesc, merg initial cu 5121=472, inchid 472=7xx la nivelul cheltuielilor de 1000 lei, iar restul de bani raman in 472, urmand sa ii duc pe venit la justificarea cu cheltuieli. Ce ma fac cand acum depun un bilant la 2019 si am aceasta situatie? Mai pot eu sa raman cu suma asta in 472 si sa ii pun sa aduca documente pentru diferenta de 4000 de lei, ca si cheltuieli, acum in 2021? Cum inchid bilantul la 2019? cu 472 sold 4000 lei, venit din subventii 7xxx 1000 lei? Pentru ca, conform legislatiei si principiilor contabile eu am voie sa duc pe venit concomitent cu recunoasterea cheltuielii.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Subventie APIA

#9 Mesaj de tomac »

Nu. Nu este neapărată nevoie ca subvenția să fie la nivelul costurilor. Uneori se acordă subvenție în funcție de cantitatea de bunuri deținută (de exemplu pe capete de animale, suprafețe de teren, etc) subvenție care poate acoperi costurile sau nu, dar nu este condiționată neapărat de angajarea unor costuri la nivelul subvenției.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Subventie APIA

#10 Mesaj de tudosien »

@benead273: Nu neaparat, era cu titlu de exemplu. La subventii APIA folosesc 7366.
@niciud: Si care e problema daca ramai cu sold la 472? Subventia(cum zice si tomac) nu e conditionata de "cheltuirea" ei intr-o anumita perioada. Asta si reprezinta soldul lui 472: subventia necheltuita la 31.12.2020

niciud
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 15, 2020 9:12 pm

Re: Subventie APIA

#11 Mesaj de niciud »

Ok, pai si atunci pot duce toata subventia pe 7366 sau totusi o las in 472? In opinia mea ar trebui sa ramana in 472, asa inchid exercitiul pe profit 0, altfel as avea pe 121 profit care provine din subventie. Cum ziceti ca e mai ok? APIA cere bilantul contabil si nu stiu daca pot avea o problema cu faptul ca in CPP la nivelul veniturilor din subventii este dusa doar o parte din subventie, ce s-a dus si pe cheltuiala, restul ramanand in 472. (ei avand o hotarare aga depusa la APIA in care trec destinatia fondurilor: ex plata chirie pasune, plata oamenilor care lucreaza la curatirea terenului)
Multumesc!

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Subventie APIA

#12 Mesaj de tudosien »

E OK pe 472. Nu e vorba cum e "mai OK" ci cum trebuie. Situatiile financiare se intocmesc conform normativelor legislative contabile in vigoare si nu cum vrea APIA. Ca fapt divers la un ONG la care tin conta si care acceseaza fonduri APIA pentru pasuni(ovine) de cativa ani ma verifica sa am "venituri din activitati agricole" in bilant. Si eu le arat... veniturile din subventiile lor. Logica probabil e ca la efectuarea cheltuielilor din subventie acestea trebuie reluate la venituri si astfel acolo se vede utilizarea fondurilor.

niciud
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 15, 2020 9:12 pm

Re: Subventie APIA

#13 Mesaj de niciud »

Va multumesc pentru raspunsuri, intr-un final am inchis 472 la nivelul cheltuielilor si restul de subventie nejustificata a ramas 472, cum este si legal de altfel. Revin cu o alta problema. Asociatia doreste sa dea acordul unui membru pentru ca beneficiarul platii subventiei sa fie membrul si nu asociatia. Pe site-ul APIA am gasit faptul ca ei trebuie sa prezinte copie dupa contractul de inchiriere al pasunii si un centralizator prin care asociatia isi da acordul ca membrul respectiv sa depuna cererea de plata. Intrebarea mea este: cheltuiala cu chiria se va emite in continuare pe asociatie, fiind o cheltuiala a acesteia, dar subventia nu mai trece prin contul asociatiei sa pot inchide venit la nivel de cheltuiala. In acest caz cum contabilizeaza? Ca si o cheltuiala curenta, ducand la pierdere contabila? Sau asociatia trebuie sa recupereze banii din subventie incasati de membru pentru plata chiriei? Pe baza carui document s-ar putea face aceasta operatiune? Pentru ca eu am solicitat subinchirierea terenului catre membru si mi-au transmis ca nu detin un asa document, la APIA au depus doar o hotarare AGA/centralizator ca isi dau acordul. (in contractul de inchiriere au specificat de altfel ca este interzis sa subinchirieze terenul)
Va multumesc

Scrie răspuns