deschidere evidenta firma fara capital consemnat

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#1 Mesaj de ionetei153 »

Prieteni,
Acum cand o firma se infiinteaza fara sa mai constituie si sa consemneze capitalul minim de 200 lei, deci fara capital social,
care sunt primele articole contabile de inceput?
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#2 Mesaj de ovidiuo »

.. 627=5121 cu 21 de lei .. comisionul de la Banca Transilvania ! :lol:

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#3 Mesaj de pomparaus »

De ce razi Ovidiu, daca asa se deschide in ziua de azi o firma "fara sa mai constituie si sa consemneze capitalalul minim de 200 lei" ?!!!
Ce, in indelungata ta activitate de contabil nu ai avut diverse balante preluate in care sa nu vezi tot felul de anomalii de iti faci semnul Crucii, ar mai conta o balanta fara sa vezi conturile de capital social, sincer?!

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#4 Mesaj de pomparaus »

@Ionetei153: L 223/2020 vine cu modificare la L31/1990
"ART. 11
(1) Capitalul social al unei societăţi cu răspundere limitată se divide în părţi sociale egale."

Asta nu inseamna ca un SRL nu mai constituie capital social, ci nu mai este obligat de acel prag minim de 200 lei, dar, tot trebuie sa depuna ceva, ca altfel ce D-zeu "se divide in parti sociale egale"?!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#5 Mesaj de septimiuv »

0/2=0
0/5=0
0/9=0

Sunt egale, nu? :D

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#6 Mesaj de pomparaus »

Corect: zero e divizibil cu orice numar intreg.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#7 Mesaj de ovidiuo »

@pomparaus: hihiihihihihihihiii ... ai dreptate draga doamna .. au vazut destule jonglerii ochii mei .. :D .. dar mi s-a parut funny cum s-a blocat lumea la faza cu disparitia obligatiei de a avea capital social minim ! ... eeeee ? parca era mai frumos cand era 200 de lei .. stia lumea ce sa faca cu el si cum sa il inregistreze ! :D

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#8 Mesaj de pomparaus »

Daaaa, Ovidiu vom vedea in viitor si alte intrebari gen "cum se constituie rezerva legala" pt.ca ,deh, si asta a naibii, e legata printr-o formula de capitalul asta social, care "disparu".

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#9 Mesaj de ionetei153 »

Deci dragi confrati,nu mai lucram cu 456, nici cu 1011, 1012, nu mai are firma capital.
Omul deschide cont bancar, depune 1 leu, inregistram 5121 = 455.
Sumele incasate ulterior din diverse servicii, etc vor fi venituri din lucrari,vanzari,etc.
Nu mai e nevoie de capital, de majorari de capital, drumuri pe la Reg com, etc.
La finele anului firma are pierdere, nu mai trebuie sa o suporti din capital ca nu mai ai....aia e, legi bune, trai nineaca.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

mantogp710
Mesaje: 315
Membru din: Mie Mar 29, 2017 12:57 pm

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#10 Mesaj de mantogp710 »

Adevarul e ca un capital de 200 de lei era foarte relevant pentru situatia financiara a unei firme...

pomparaus
Mesaje: 4131
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#11 Mesaj de pomparaus »

Ionetei153: in acest caz, doamne ajuta, trai nineaca!.....
Sa avem spor in continuare, pt.ca pe ziua de azi ne-am relaxat destul.

Avatar utilizator
ovidiuo
Mesaje: 609
Membru din: Joi Sep 05, 2019 8:38 am

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#12 Mesaj de ovidiuo »

:D .. acum, lasand caterinca la o parte, eu am inteles altfel situatia : prin Legea 223/220 s-a eliminat valoarea minima a capitalului social si necesitatea depunerii capitalului social inainte de infiintarea firmei. Asta nu inseamna ca firma nu mai are capital social; conform legii societatilor comericale, capitalul social al unei firme se imparte în parti sociale egale si acum, acesta nu poate fi mai mic de 1 leu. Deci, un SRL cu un asociat trebuie sa aiba un capital social minim de 1 leu (adica asociatul unic va avea o singura parte sociala in valoare de 1 leu; daca SRL-ul are doi asociati, aportul la capitalul social trebuie sa fie de minim 2 lei (doua parti sociale, fiecare a cate 1 leu).
S-a eliminat necesitatea depunerii capitaluilui social inainte de infiintarea firmei - adica acum asociatul se duce la banca dupa ce firma a fost infiintata pentru a-si deschide cont la banca si a depune capitalul social.
In practica, un SRL cu un capital social mic va avea credibilitate mica in fata unei banci in situatia in care doreste o finantare de la aceasta (cred :D) .. deci, si acum, dupa infiintare valoarea capitalului social poate fi majorata sau micsorata in functie de ceea ce hotarasc asociatii si tot la Registrul Comertului ajungi pentru aceste modificari.
In concluzie, si dupa Legea 223, capitalul social exista, il inregistram, are valoarea de minim un leu, nu mai exista cerinta prezentarii lui inainte de infiintarea firmei la ONRC. Cel putin, eu asa am interpretat situatia ! :)
Ultima oară modificat Mie Mar 24, 2021 9:24 pm de către ovidiuo, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: deschidere evidenta firma fara capital consemnat

#13 Mesaj de tomac »

Și eu zic la fel cu Ovidiu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns