descarcare marfa en gross

Mesaj
Autor
iluscad
Mesaje: 14
Membru din: Joi Mar 14, 2013 8:52 am

descarcare marfa en gross

#1 Mesaj de iluscad »

Buna ziua,
Am tot cautat in forum dar nu m-am lamurit. Am o societate care a achizitionat marfa din U.E si apoi o revinde tot in U.e. Am configurat la operatii intrari in valuta, FIFO, gestiune cantitativ-valorica si am introdus facturile de achizitii si livrari cu taxare inversa si sunt inregistrate corect cu nota contabila 371-401 si 4426-4427 respectiv 4111-707. Problema este cand dau descarcare gestiune nu-mi apare nici o nota contabila si imi ramane in balanta contul de marfuri incarcat la inchidere luna. Descarcarea trebuie s-o fac manual prin articole contabile adica 607-371 ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: descarcare marfa en gross

#2 Mesaj de septimiuv »

Vinzi fix ce cumperi? Verifică cu atenție.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: descarcare marfa en gross

#3 Mesaj de pomparaus »

Adica facturile tale sunt lucrate cu NIR cu produsele declarate ca marfa in nomenclator, nu pe nedefinit cu NC 371=401 ?!

iluscad
Mesaje: 14
Membru din: Joi Mar 14, 2013 8:52 am

Re: descarcare marfa en gross

#4 Mesaj de iluscad »

Am incercat si pe nedefinit si nota contabila de descarcare e tot goala.Sunt operatiuni efectuate doar prin intrari si iesiri valuta.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: descarcare marfa en gross

#5 Mesaj de pomparaus »

Eu te-am intrebat cum ai lucrat produsele: ca marfa cu NIR prin 371, sau pe nedifinit cu nota contabila, ca daca le-ai lucrat pe nedefinit cu NC, e normal sa nu iti descarce gestiunea de marfa la inchiderea de luna.
Prin intrari si iesiri valuta, dar nu pe nedifinit, nu?

Scrie răspuns