Obligativitate Casa de Marcat (Termopane si Mobilier)

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Obligativitate Casa de Marcat (Termopane si Mobilier)

#1 Mesaj de prunam »

Buna ziua ! Am doua firme la care nu stiu daca ar fi obligate sa sa doteze ce case de marcat :
1) o firma de tamplarie termopane care pe baza de comanda, executa si apoi monteaza la domiciliul clientilor (persoane fizice) tamplarie pvc - pana acum (de 6 ani s-a mers numai pe incasarea cu chitanta a facturii emise)
2) o firma de mobilier executa (tot pe baza de comanda) diverse piese de mobilier (paturi, sezlonguri, foisoare) catre diverse persoane fizice .. si in acest caz, livrarea si montarea se face la domiciliul clientului de catre angajatii firmei; la fel, pana acum de 15 ani s-a lucrat pe baza de factura si chitanta.

Credeti ca ambele firme se incadreaza la exceptii (art.2, lit. (l) ? Va multumesc !

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Obligativitate Casa de Marcat (Termopane si Mobilier)

#2 Mesaj de pinteae »

La ambele activitati trebuie casa de marcat fiscala, daca incasarile se fac prin numerar. Daca incasarile se fac prin virament bancar, nu este cazul.
Eugen Pintea

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Obligativitate Casa de Marcat (Termopane si Mobilier)

#3 Mesaj de prunam »

Multumesc frumos pinteae ... la ambele firme incasarile de la persoane fizice se fac in numerar ... dar la 1) se intampla cam asa : se face o comanda telefonic sau mail, se produce mobilierul respectiv, spoi se livreaza (de cele mai multe ori in alte judete) .. pe drum se face aviz si abia apoi, dupa montare se taie factura si chitanta (la fata locului) .. cum sa ia muncitorii dupa ei casa de marcat ? ... si la 2) tot cam asa decurge operatiunea .. de asta ziceam .. ambele firme, de ani buni, nu au utilizat case de marcat ... nu s-ar incadra la (l) "serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului" ? Nu ma intelegeti gresit .. nu caut argumente pentru ca nu s-au dotat cu case de marcat .. incerc sa va explic pe ce logica nu si-au luat case de marcat ! :) O seara frumoasa !

L.E. : .. ambele firme nu au magazine de prezentare sau de vanzare cu amanuntul .. nu stiu daca ar conta si asta ! :)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Obligativitate Casa de Marcat (Termopane si Mobilier)

#4 Mesaj de pinteae »

In opinia mea nu se incadreaza la exceptie. Ambele societati au ca activitate principala cea de productie pe baza de comanda. Ambele executa un serviciu complex. Montajul este doar o componenta a comenzii.
Eugen Pintea

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Obligativitate Casa de Marcat (Termopane si Mobilier)

#5 Mesaj de prunam »

@pinteae: Va multumesc ! Pe cel cu mobilier l-am convins sa se doteze cu casa de marcat .. cel cu termopane a zis ca s-a dus si a intrebat la finante si ca i-au spus ca "poate" sa se incadreze la exceptia cu "serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului" ... si ca depinde de "organ" la momentul controlului ! :) .. ii place aventura, pare-se !

Scrie răspuns