declaratie unica -chirie in valuta

Mesaj
Autor
popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

declaratie unica -chirie in valuta

#1 Mesaj de popad70 »

Buna ziua,
am si eu rugamintea de a ma ajuta cu o parere referitoare la urmatoarea situatie:

1-venuturi din chirii in valuta
-am depus in 2019/2020 estimat pentru 2020 peste plafon cu calcul impozit si cass
-acum, realizatul in 2020 este cu 600 lei mai mare decat ceea ce am declarat la estimat in 2019 pentru 2020.
-cum completez declaratia unica?
-bifez rectificativa la cap 1 pentru impozit si inscriu acolo diferenta de 600 lei sau cum?Nu mai declar cass pentru ca deja am declarat in estimat?
Completez cu sumele obtinute in 2020?
Am cautat, dar nu m-am lamurit neam!
In raspunsurile de la anaf zic pur si siplu rectificati cap 1 si atat.
Multumesc mult, mult pentru ajutor!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratie unica -chirie in valuta

#2 Mesaj de balazse »

Din cate stiu eu, la contractele in valuta se depune un estimativ, dupa care se depune si un final (ca si la o activitate independenta, doar ca aici o sa ai tip determinare venitului cu cote forfertare de cheltuieli).
Pentru 2020 Pui bifa la I.1.1 si completezi cu datele finale.
Din pacate referitor la sanate nu stiu exact, dar dupa parerea mea pui bifa la I.3.2 si completezi cu datele finale.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: declaratie unica -chirie in valuta

#3 Mesaj de tomac »

1. La valută se completează DU în lei cu venitul realizat efectiv pe fiecare contract de închiriere în parte, venit calculat în baza cursului mediu anual al valutei respective așa cum este comunicat de BNR. Nu se depune rectificativă - se depune DU cu efectiv realizat. Nu se rectifică nimic.
2. DU pentru anul în curs se completează cu contractele de chirie, cu suma venitului calculată la cursul de la data declarației.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: declaratie unica -chirie in valuta

#4 Mesaj de popad70 »

Mulțumesc!

Scrie răspuns