Adunare generala AGA-Situatii financiare

Mesaj
Autor
popandrona397
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:10 am

Adunare generala AGA-Situatii financiare

#1 Mesaj de popandrona397 »

Buna ziua,

Avem cazul unui client cu un SRL care este administrator si asociat care detine 80 % din partile sociale.
Dorim sa depunem situatiile finaciare dar nu avem hotararea AGA privind aprobarea situatiilor financiare la 31.12.2020.
Asociatul care detine doar 20% din capitalul social nu vrea sa se prezinte la adunarea AGA si refuza sa semneze hotararea AGA.
Va rog sa ne spuneti daca se pot depune situatiile financiare doar cu semnatura asociatului majoritar.

Multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#2 Mesaj de pomparaus »

In acest caz, nu mai depuneti bilantul? Are motiv intemeiat de refuza participarea/semnarea hot.AGA?
Situatiile financiare anuale si raportarile contabile se semneaza si de catre administratorul sau persoana care are obligatia gestionarii entitatii.

popandrona397
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:10 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#3 Mesaj de popandrona397 »

Asta intreb si eu.Daca poatr depune situatiile in aceasta situatie.
Asociatul cu 20% nu prea are motive .

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#4 Mesaj de pomparaus »

Eu ti-am dat de inteles ca da, ca doar nu ramai cu bilantul nedepus.
Ce inseamna "nu prea" are motive?

popandrona397
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:10 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#5 Mesaj de popandrona397 »

Asociatii sunt sot-sotie, dar sunt despartiti, iar ea nu are incredere in cifrele din contabilitate, respectiv profitul net care trebuie repartizat.
Un avocat i-a bagat in cap ca administratorul/asociatul cu 80% parti sociale (sotul) ar fi facut cu buna stiinta cheltuieli care sa diminuaze profitul.
Adevarul nu este acesta si am spus ca la AGA administratorul poate pune la dispozitie actele contabile si daca sunt nelamuriri se pot discuta.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#6 Mesaj de pomparaus »

Da, neplacuta situatie in care, fara sa vrei esti si tu implicat contabilul.
Daca ea ar veni cu un auditor al ei, domnul ex-sot ar fi de acord? (doar asa cred ca i-ar demonstra ca nu are nimic de ascuns).

popandrona397
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Mar 09, 2013 11:10 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#7 Mesaj de popandrona397 »

Da. El a spus ca este de acord sa vina cu oricine vrea ca sa verifice actele.
Dar ea vrea prin avocat ca el sa fie de acord cu audit intern inainte de depunere situatii financiare.
Eu cred ca acest lucru se poate face si dupa depunerea situatiilor financiare.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#8 Mesaj de nitud254 »

Se convoaca adunarea generala a asociatilo/actionarilor.
Daca la adunarea generala se prezinta numai actionarul care detine 80 % din actiuni, adunarea generala se poate desfasura numai cu actionarul majoritar care poate hotari aprobarea situatiilor financiare (art. ART. 112 (1) din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata precizeaza ca "Pentru validitatea deliberărilor adunării generale ordinare este necesară prezenţa acţionarilor care să deţină cel puţin o pătrime din numărul total de drepturi de vot. Hotărârile adunării generale ordinare se iau cu majoritatea voturilor exprimate")

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Lichidare societate

#9 Mesaj de nitud254 »

Avem un SRL cu activitate suspendata
Pentru dizolvare/lichidare este necesara mai intai reactivarea societatii si apoi declansarea procedurilor de dizolvare/lichidare ?

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#10 Mesaj de pomparaus »

Reactivarea se va face automat in momentul inceperii procedurii de dizolvare cu depunerea S1039, nu trebuie facut nimic.

gheorghei642
Mesaje: 742
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#11 Mesaj de gheorghei642 »

În cazul reluării activității - Mentiuni - se depune declarația pe propria răspundere cu privire la îndeplinirea condiţiilor de funcţionare/desfăşurare a activităţii, în original, pentru sediul social și/sau sedii secundare sau, după caz, la terți - formular - Anexa 4. Dizolvarea urmata de lichidare se trateaza distinct, dupa reluarea activitatii.

pomparaus
Mesaje: 4180
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Adunare generala AGA-Situatii financiare

#12 Mesaj de pomparaus »

gheorghe642: te grabesti ca de obicei fara sa citesti exact ce intreaba omul :@nitu intreba despre o firma ce se lichideaza daca se reactiveaza, nu ca va incepe activitatea.
Omul radiaza firma.

Scrie răspuns