Beneficiarul real si Legea cooperatiei de consum Legea nr.1/2005

Mesaj
Autor
filipc290
Mesaje: 65
Membru din: Mie Ian 11, 2012 5:39 pm

Beneficiarul real si Legea cooperatiei de consum Legea nr.1/2005

#1 Mesaj de filipc290 »

Buna. Nu stiu cati sunteti familiarizati cu aceasta forma de organizare, insa ea exista. Si acum , urmare aparatiei acestor reglementari ale Legii nr.129/2019, nu stiu daca noi ne incadram sa declaram beneficiarii reali.....

Astfel, daca este cineva care cunoaste acesta lege si ar putea sa ma ajute cu un sfat ar fi super, ca nu stiu unde sa mai caut si cum sa mai coroborez legi... :roll:

Ideea e in felul urmator:
Am societati cooperative si uniuni de societati cooperative (UJCC) si uniune nationala (39 UJCC), toate functionand dupa Legea nr.1/2005, privind organizarea si functionarea cooperatiei.

Totodata, aceste societati cooperative sunt inregistrare si la ORC.

Iar, Uniunile (Judetene si Nationala), sunt inregistrare la grefa de pe langa judecatoria ......., conform OG nr.26/2000.

Acum, functionand dupa o lege speciala, insa inregistrate dupa alte legi (ce se regasesc in continutul Legii nr.129/2019), ne incadram sa depunem aceasta declaratie a beneficiarului real??

Si daca da, ce articol reglementeaza aceste exceptii, pentru ambele cazuri, atat pt societati cooperative cat si pentru uniuni.

Multumesc

gradinaruv718
Mesaje: 126
Membru din: Joi Iul 12, 2012 3:36 pm

Re: Beneficiarul real si Legea cooperatiei de consum Legea nr.1/2005

#2 Mesaj de gradinaruv718 »

Buna! Pentru cooperativa agricola a existat obligatia depunerii acestei declaratii la infiintare, in cazul unei cooperative infiintate in decembrie 2020. Nu am gasit nici eu nimic concret legat de necesitatea depunerii acestei declaratii si dupa depunerea bilantului.

Scrie răspuns