Retur partial marfa furnizor

Mesaj
Autor
lupeag67
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 05, 2021 9:26 am

Retur partial marfa furnizor

#1 Mesaj de lupeag67 »

Buna ziua,

Am achizitionat 4 piese de la un furnizor pe care le-am achitat imediat (fz a emis o chitanta).
Ulterior am returnat 2 piese, motiv pentru care fz a emis factura storno si o dispozitie de plata (banii fiind returnati a doua zi de agentul de vanzari).
Cum inregistrez eu aceasta factura si dispozitia de plata (in Intrari si Registrul de casa) ?
Pentru cele 2 piese bune ar trebui sa fac si consum. Cum pot face acest lucru ?

Multumesc mult
GL

gheorghei642
Mesaje: 739
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Retur partial marfa furnizor

#2 Mesaj de gheorghei642 »

1.-
2.-
3-4. Pozitionati-va pe linia unde ati inregistrat factura initiala si apasati butonul " Stornez " din partea de jos a ecranului.
Stergeti liniile (articolele) care nu au facut obiectul returului.
Daca operati cu tip articol " Marfuri " ar fi o problema in sensul ca pentru acest tip nu se poate genera " Bon consum " din ecranul de intrari ci doar din "Operatii" >>>>" Bonuri de consum " si numai dupa ce ati pus bifa pe " Consumabil " in " Fisiere" >>>> " Tipuri de articole/servicii ".
Apoi pe linia facturii retur apasati pe butonul "Plata" si operati suma restituita in cash.
Recomandare: Pentru activele (aticolele) nesupuse vanzarii/revanzarii nu utilizati ca tip de articol " Marfuri "

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Retur partial marfa furnizor

#3 Mesaj de pinteae »

Dispozitia de plata, nu este document de inregistrare in contabilitatea a sumelor returnate. Firma ta trebuie sa emita chitanta pentru banii primiti de la furnizor.
Eugen Pintea

Scrie răspuns