raport financiar HORECA

Mesaj
Autor
turdaa
Mesaje: 31
Membru din: Vin Feb 25, 2011 3:10 pm

raport financiar HORECA

#1 Mesaj de turdaa »

Eu, firma de contabilitate, pot intocmi Raportul financiar pt HORECA (OUG 224/2020) pt un client caruia ii tin contabilitatea de 5 ani? Nu am facut niciodata expertize contabile, nici nu m-as apuca acum, dar am un client care insista.....

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: raport financiar HORECA

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca i-ai intocmit bilantul contabil, de ce nu si raport financiar?!

strasciuce251
Mesaje: 106
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am

Re: raport financiar HORECA

#3 Mesaj de strasciuce251 »

Art. 12 OG 65/1994 (1) Experţilor contabili şi contabililor autorizaţi le este interzis să efectueze lucrări pentru operatorii economici sau pentru instituţiile la care sunt salariaţi şi pentru cei cu care angajatorii lor sunt în raporturi contractuale ori se află în concurenţă. De asemenea, le este interzis să efectueze lucrări pentru operatorii economici, în cazul în care sunt rude sau afini până la gradul al patrulea inclusiv sau soţi ai administratorilor. (2) Experţii contabili şi contabilii autorizaţi nu pot efectua pentru terţi lucrările prevăzute la art. 6 şi 10, în situaţia în care există elemente care atestă starea de conflict de interese sau de incompatibilitate.
Ce parere aveti?

pomparaus
Mesaje: 4132
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: raport financiar HORECA

#4 Mesaj de pomparaus »

strasciuce251: @turdaa incepe asa "eu firma de contabilitate, pot intocmi....". Deci firma, nu el, expertul contabil/contabil autorizat care este salariatul firmei de contabilitate...

olteanua14
Mesaje: 12
Membru din: Joi Iul 21, 2016 3:27 pm

Re: raport financiar HORECA

#5 Mesaj de olteanua14 »

Puteti intocmi raportul de expertiza, chiar daca va ocupati de contabilitate. Articolul 5.1 alin (2) lit b din Procedura de implementare a schemei de ajutor prevazuta de OUG 224/2020 se prevede ca expertul contabil/societatea de expertiza poate intcomi acest raport chiar daca a condus si contabilitatea solicitantului.
Bineinteles, veti factura separat acest serviciu.

Scrie răspuns