One Stop Shop de la 01.07.2021

Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

One Stop Shop de la 01.07.2021

#1 Mesaj de prunam »

Buna seara ! Stie cineva ce este cu OSS-ul asta si daca e obligatoriu ? Am si eu doua firme (una care face tamplarie termopan si o trimite in Belgia pe la diverse persoane fizice si una care face mobilier de gradina si care livreaza in Spania, Grecia, Italia, Germania tot catre persoane fizice - ambele firme factureaza cu TVA 19% si trimit marfa cu firme de curierat). Tot vad chestia asta cu OSS si IOSS si nu prea am inteles .. trebuie sa inregistrez cele doua firma la ANAF "in OSS" si apoi sa declar livrarile printr-un fel de decont ? .. de la 01.07.2021 facturile le fac cu cota de TVA care este in fiecare tara ? .. sunt :? .. Multumesc !


Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#3 Mesaj de tomac »

Depinde.
Dacă valoarea livrărilor este de minim 10000 EUR anul acesta și anul trecut, nu. Dar dacă anul trecut a livrat de 5000 EUR în Spania, de 3000 EUR în Grecia și de 5000 EUR în Germania, atunci depășește plafonul și are de ales:
- fie se înregistrează în fiecare stat ca plătitor, dar este ineficient
- fie se înregistrează în OSS și facturează cu cota fiecărui stat și apoi trimestrial depune 399 și plătește TVA colectat din facturile emise către persoane fizice din acele țări
Acum rămâne să se publice ordonanța de modificare a regimului de TVA și să apară și ordinele conexe că vorbim doar despre proiecte de modificare a
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastasea781
Mesaje: 12
Membru din: Vin Dec 14, 2007 12:00 am

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#4 Mesaj de nastasea781 »

La data de 1 iulie vor intra în vigoare modificările Directivei 2006/112 privind sistemul comun al TVA (Directiva TVA) ce implementează noile reguli în materia TVA cu privire la prestările de servicii B2C, vânzările la distanță de bunuri importate din teritorii terțe și vânzările intracomunitare de bunuri la distanță.

Pe scurt, principalele modificări vizate de noile reguli sunt următoarele:

1. pragul existent pentru vânzările intracomunitare de bunuri la distanță va fi eliminat și înlocuit cu un nou prag, de 10.000 EUR, aplicabil la nivelul Uniunii Europene, sub care prestările de servicii TBE și vânzările intracomunitare de bunuri la distanță pot rămâne supuse TVA în statul membru unde este stabilită persoana impozabilă care prestează serviciile TBE respective sau unde se află bunurile respective la momentul în care începe expedierea sau transportul acestora;
2.se vor introduce reguli speciale pentru platformele de tip marketplace, care facilitează livrările de bunuri prin utilizarea unei interfețe electronice online. Acestea vor fi considerate, în scopuri de TVA, a fi primit și furnizat bunurile în cauză („furnizor presupus”);
3.scutirea de TVA la importul de loturi mici cu o valoare de până la 22 EUR va fi eliminată și va fi creat un nou regim special pentru vânzările la distanță de bunuri importate din teritorii terțe sau țări terțe cu o valoare intrinsecă care nu depășește 150 EUR, care va fi denumit ghișeul unic pentru importuri (Import One Stop Shop – IOSS);
4.se vor introduce măsuri de simplificare pentru vânzările la distanță de bunuri importate în loturi care nu depășesc 150 EUR, în cazul în care nu se utilizează IOSS (regimuri speciale);
5.se vor introduce noi cerințe privind păstrarea înregistrărilor pentru întreprinderile care facilitează livrarea de bunuri și prestarea de servicii prin utilizarea unei interfețe electronice, inclusiv în cazul în care interfața electronică nu este un furnizor presupus.
Noile reguli permit utilizarea înregistrării în scopuri de TVA într-un singur stat membru, prin care se vor putea îndeplini obligațiile declarative și de plată în legătură cu vânzările la distanță efectuate în toate celelalte state membre.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#5 Mesaj de prunam »

Va multumesc .. i-am inregistrat in OSS si am primit "Decizia de acceptare/aprobare a cererii de inregistrare pentru utilizarea regimului special de TVA" .. deci, acum de la 01.07.2021 vor trebui sa factureze produsele cu cota de TVA a fiecarui stat din UE de unde este clientul PF .. si apoi, la trimestru depune 399 .. cam asta ar fi "jongleria", nu ? .. o seara frumoasa !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#6 Mesaj de tomac »

Da.
Cu mențiunea că în SAGA ieșirile respective se operează în ieșiri valută pe tip X.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#7 Mesaj de prunam »

Multumesc pentru info d-le Cristi ! .. nu stiam ! Va multumesc tuturor pentru ajutor !

petrovanm558
Mesaje: 19
Membru din: Mar Iun 08, 2021 8:56 am

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#8 Mesaj de petrovanm558 »

Buna ziua. Tot referitor la acest subiect am si eu o nelamurire . Daca firma a depasit plafonul de 10000 euro si s-a inscris in OSS , factura am inteles ca se emite cu tva din Italia de ex si se plateste acest tva la statul italian ? Pt aceasta livrare de bunuri in Romania nu se declara si nu se plateste nimic?

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#9 Mesaj de roncovf »

TVA-ul catre statul italian il platesti catre ghiseul unic, vei primi contul dupa ce validezi si depui declaratia 399. Statul roman, in baza declaratiei depusee, repartizeaza sumele catre statele membre in care ai facturat. Tu faci doar o singura plata, totala.

petrovanm558
Mesaje: 19
Membru din: Mar Iun 08, 2021 8:56 am

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#10 Mesaj de petrovanm558 »

Multumesc pt raspuns! am inteles ce trebuie sa fac !
As mai avea o situatie mai complicata . O firma platitoare de tva in Romania are deschis un depozit in Italia de unde livreaza bunuri prin intermediul Amazon si are cod de tva pe Italia.Pana acum avea reprezentant fiscal Avalara care depunea declaratiile de tva pe Italia si ii dadea cat avea de plata .
Ce pot face acum in aceasta situatie ? Inscriu firma pe OSS si daca declaram si noi si Avalara aceleasi livrari? se vor dubla.
Sau mergem mai departe cu Avalara ? Ce ma sfatuiti sa fac?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#11 Mesaj de tomac »

Mergi mai departe dacă ești înregistrat acolo.
OSS este pentru a nu te mai înregistra fiscal pentru vânzări la distanță în fiecare stat membru.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

samfiroiuo90
Mesaje: 4
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:04 am

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#12 Mesaj de samfiroiuo90 »

Buna ziua,
Avem o factura de achizitie bunuri in iulie 2021, de pe o platforma online din Germania, cu cod valid de TVA, factura contine tva19%, sub 150 euro valoarea totala. La introducerea in ecranul intrari in valuta, tip factura ne da eroarea :"facturile din UE cu TVA trebuie sa fie cu taxare inversa". In ecranul de introducere produs am pus la procent TVA 19%. Cum introducem in SAGA acest tip de facturi.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#13 Mesaj de balazse »

Furnizorul are CIF de RO? Daca nu, atunci precis a aplicat TVA de 19% din DE, ca urmare va fi o livrare locala in DE, deci va trebui sa incluzi in pretul de achizitie acel TVA.

cristean960
Mesaje: 6
Membru din: Joi Feb 04, 2016 5:04 pm

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#14 Mesaj de cristean960 »

tomac scrie: Vin Iul 02, 2021 3:15 pm Da.
Cu mențiunea că în SAGA ieșirile respective se operează în ieșiri valută pe tip X.

buna ziua
Am pus tipul X la iesiri, dar nu imi aduce nimic in declaratia OSS. Mai este si alta setare prin alta parte?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: One Stop Shop de la 01.07.2021

#15 Mesaj de balazse »

Pentru CristeaN960
De ce la "iesiri" si nu la "iesiri-valuta"?
Actualizări - SAGA C scrie:ver 3.0.537 din 05.08.2021
...
2. S-a introdus declaratia 398. Daca exista iesiri in valuta de tip "X - Regim special cf. art. 314-315", in ecranul "Jurnale de cumparari / vanzari" va aparea o pagina numita OneStop Shop, care permite generarea declaratiei.

Scrie răspuns