modificari DATE FIRMA

Mesaj
Autor
perdutua
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 22, 2013 1:42 pm

modificari DATE FIRMA

#1 Mesaj de perdutua »

Buna ziua ,

ma confrunt cu rmatoarea situatie : societatea si a schimbat sediul social in alt judet si a deschis punct de lucru la sediul anterior. S-a emis un nou Certificat de inmatriculare ORC iar CIF ul a ramas acelasi . Cum fac modificarile in program-respectiv configurare societate ?

Multumesc pentru ajutor

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: modificari DATE FIRMA

#2 Mesaj de paturcai »

V-ati Perdut ca sa spun asa.
Depuneti la REgistrul COmertului o Hotarare/Decizie prin care se deschide punctul de lucru la sediul avut anterior (sa aveti acte de provenienta a spatiului, contract de chirie, chestii din astea)
Hotararea/Decizia se depune la REgistrul COmertului (nu se publica in Monitorul Oficial, deci taxedle sunt zero)
Dupa ce obtineti inregistrarea la REgistrul COmertului dati fuga la ANAF-ul la care firma este in acest moment arondata, si depuneti, dup caz:

Formular 061 (firma are la punctul de lucru mai putin de 5 salariati)
- copia certificatului de inregistrare fiscala a persoanei juridice de care apartine sediul secundar sau filiala;
- certificatul constatator privind infiintarea sediului social la ONRC;
- rezolutia de la ONRC;
- dovada de spatiu pentru sediul secundar declarat;
- declaratie pe proprie raspundere ca societatea are mai putin de 5 salariati incepand cu data de....


Formular 060 (daca firma are mai mult de 5 salariati):
- copia certificatului de inregistrare fiscala a persoanei juridice de care apartine sediul secundar sau filiala;
- certificatul constatator privind infiintarea sediului social la ONRC;
- rezolutia de la ONRC;
- dovada de spatiu pentru sediul secundar declarat;
- declaratie pe proprie raspundere ca societatea are 5 salariati incepand cu data de privind data angajarii celui de-al 5 lea angajat, daca este cazul.
- Societatile care au mai mult de 5 angajati la sediile secundare infiintate vor primi de la ANAF, dupa depunerea documentatiei mentionate mai sus, un cod de identificare fiscala pentru acel sediu secundar.

-Acesta se va utiliza pentru declararea impozitului pe veniturile de natura salariala in declaratia 112 ale angajatilor care lucreaza la acel punct de lucru inregistrat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns