PRODUCTIE brutarie cu bonuri de consum

Mesaj
Autor
capalneanm785
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 05, 2018 11:27 am

PRODUCTIE brutarie cu bonuri de consum

#1 Mesaj de capalneanm785 »

Buna tuturor.
Am nevoie de ajutor!

Preiau o brutarie ce foloseste saga cu retete si iasa aiurea rau stocurile ca tot gresesc ei la retete si la productie si apoi vand altceva si ramane pe stoc multa paine si aiurea e si la materia prima, apoi la final de luna le generez inventar sa reglez.

Ce parere aveti daca la VANZARE pun pe nedefinit 7015 cu toate tipurile de produse

si o data pe saptamana fac un bon de consum cu materia prima consumata in acea saptamana ca sa aduc la stocul curent materia prima ?

Trebuie NEAPARAT sa am 345 si 711 ? Pentru ca tot ce se produce se si vinde si teoretic nu trebuie sa am stoc la final de zi la produse finite.
Vanzarile se fac cu factura la diverse firme.

pomparaus
Mesaje: 4174
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: PRODUCTIE brutarie cu bonuri de consum

#2 Mesaj de pomparaus »

NEAPARAT productie : cu ce crezi ca te-ar ajuta in gestiune daca pui pe nedefinit toate tipurile de produse la vanzare?!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: PRODUCTIE brutarie cu bonuri de consum

#3 Mesaj de balazse »

Pentru CapalneanM785
Poate te ajuta cele postate aici:
https://www.sagasoftware.ro/?p=2776
Dar si atunci trebuie sa ai un retetar corect diferenta o reglezi la sfarsit de saptamana/luna.

capalneanm785
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 05, 2018 11:27 am

Re: PRODUCTIE brutarie cu bonuri de consum

#4 Mesaj de capalneanm785 »

@balazse: multumesc mult de link. Super util !!!
@pomparaus: as fi mers pe nedefinit la 7015 pentru ca ce paine se produce, se si vinde si NU ma intereseaza cate paini vand lunar si la consumuri, as fi adaugat saptamanal un bon de consum ca sa imi adus stocul scriptic la cel faptic.

Scrie răspuns