Suma dedusa din impozit microintreprinderi

Mesaj
Autor
dumiter
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Suma dedusa din impozit microintreprinderi

#1 Mesaj de dumiter »

Buna ziua, in situatia in care la calculul impozitului pe trimestru se deduce suma de plata, se trece la Inchidere luna, suma dedusa in casuta "Suma dedusa din impozit" (aferenta cheltuielii cu casa de marcat). In urma acestui fapt trebuie sa se genereze o inregistrare contabila? (ca nu gasesc).
Multumesc mult.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11893
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Suma dedusa din impozit microintreprinderi

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu trebuie.

dumiter
Mesaje: 199
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Suma dedusa din impozit microintreprinderi

#3 Mesaj de dumiter »

Pentru deducerea din impozit a cheltuile cu casa de marcat, am facut cum am vazut intr-un filmulet, la inchidere luna in ecranul cu impozit am trecut pe 704 valoarea casei de marcat, dar daca verific in fisa contului 704 nu apare vreo contare, trebuie sa fac ceva manual sau am gresit undeva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25845
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Suma dedusa din impozit microintreprinderi

#4 Mesaj de tomac »

Adăugarea se face o singură dată. Adăugarea valorii casei de marcat se făcea la decembrie 2020 pentru casele de marcat achiziționate până la apariția legii 153/2020, adică cele din 2018 și 2019 ori primele 6 luni din 2020 când valoarea caselor de marcat se scădea din baza de calcul a impozitului și nu din impozit.
Adăugarea se făcea pur fiscal în scopuri fiscale și nu contabile, adică se majora baza de impunere, asta nu înseamnă că se genera sau că trebuia generat vreun articol contabil și sincer mă întreb de unde ați tras concluzia că ar fi trebuit generat.
Începând cu casele de marcat puse în funcțiune începând cu trimestrul III al anului 2020, deducerea se făcea direct din impozit fără a adăuga ceva la bază.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns