BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

Mesaj
Autor
mihaiv544
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 31, 2017 3:33 pm

BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#1 Mesaj de mihaiv544 »

Buna ziua!
Am un bon de combusibil pe care a fost trecut gresit codul fiscal si care e achitat cu cardul. Cum trebuie sa procedez?
Va multumesc anticipat!

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#2 Mesaj de pomparaus »

Il inregistrezi cu tip "B" (fara CUI) si la TVA nedeductibil integral "I"

mihaiv544
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 31, 2017 3:33 pm

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#3 Mesaj de mihaiv544 »

Multumesc! O zi buna!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#4 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea in acest caz nu ar mai trebui inregistrat TVA-ul, ci introdus efectiv in cost.

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#5 Mesaj de pomparaus »

Daca ai intamplator doar un bon de acest tip in cursul lunii, ok, trec pe costuri (si mai ales daca firma este micro), dar eu am o firma care trimite salariati sa faca aprovizionare (sunt lucrari in tara) si ei nu dau CUI-ul firmei si aduc o multime de bonuri fara cui ale caror valori aferente TVA-ului insumate intr-o luna ajung la o cifra considerabila care mi-ar creste cls.6 cu implicatie directa la impozitul pe profit. De aceea le lucrez tip "B" cu tva nedeductibil integral.

gheorghei642
Mesaje: 747
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#6 Mesaj de gheorghei642 »

Verificati si daca puteti accesa pagina web a furnizorului (in situatia ca are ca obiect de activitate comercializare de combustibili) de unde, pe baza mesajului din bonul fiscal emis de AMEF, va puteti emite factura in format pdf.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#7 Mesaj de balazse »

Pentru PomparauS
Daca treci pe "nedeductibil integral" in ce clasa va ajunge suma? Iar daca ai selectat "nedeductibil integral", nu numai TVA-ul o sa fie nedeductibil, ci si cheltuiala, care nu in toate cazurile ii valabil (discutam despre cazul in care esti cu impozit pe profit).
De altfel, ca sa iti fie deductibila suma ca si cheltuiala, ar trebui sa faci un decont sau nota de receptie.

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#8 Mesaj de pomparaus »

Am zis eu ca nu inregistrez aceste bonuri (dimpotriva, am spus cum le inregistrez), ca nu am deconturi, ca nu intocmesc NIR-uri sau ca nu le lucrez pe nedefinit direct pe cls.6 ???!!!
balazse : vorbeam strict de suma aferenta TVA-ului "nedeductibil integral" - adica 4426 nedeductibil (si acea suma cu tva-ul nedeductibil integral aferent acestor bonuri fara CUI se vede in D300)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#9 Mesaj de balazse »

Dar nu te poti referii doar la TVA daca alegi "nedeductibil integral", iar la cont un 6xx, deoarece si cheltuiala va fi considerata nedeductibila. Daca utilizezi un 3xx, atunci nu afecteaza cls.6.
De altfel, TVA-ul mentionat pe bon de ce sa se regaseasca in partea de TVA deductibil in D.300, dupa care cu atat mai putin la dedus? daca oricum de pe acel bon nu ai dreptul de deducere de TVA.

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#10 Mesaj de pomparaus »

Nu stiu ce-i cu tine azi : mai citeste odata si zi-mi unde am scris eu ca acel tva se regaseste la "dedus" in D300? Acel tva se regaseste la NEDEDUCTIBIL vorbesc strict de partea nedeductibila, adica in D300 e Total taxa deductibila 10.000 lei (exemplu) si imediat sub e Sub-total taxa dedusa ....unde am alta suma ex. 9.500 lei (suma de 10.000 lei e diminuata fix cu acel tva nedeductibil I sau 50% aferent bonurilor, apoi este Total taxa dedusa = 9500 lei. De aceea am scris "si acea suma cu tva-ul nedeductibil integral aferent acestor bonuri fara CUI se vede in D300"
Apropo de "Daca utilizezi un 3xx, atunci nu afecteaza cls.6": cum asa, pai cand le dau in consum nu ajung in cls.6?!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#11 Mesaj de balazse »

Poate de vina ii caldura de afara. :D
Dar nu are nici un rost sa completezi coloa "TVA" pentru acest tip de bon, de ce sa mai apara in D.300?
Referitor la cls6., cand dai in consum, programul deja nu stie/tine seama de ce ai selectat la "intrari", in acele cazuri daca doresti poti sa completezi manual coloana "suma nedeductibila".

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#12 Mesaj de pomparaus »

Ok, merci @balazse!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#13 Mesaj de pinteae »

Din moment ce este gresit CUI-ul din BF, atunci documentul nu mai intruneste calitatea de factura simplificata si nu se mai evidentiaza TVA. Valoarea totala a BF reprezinta cheltuiala (deductibila/deductibila partial/nedeductibila).
Eugen Pintea

pomparaus
Mesaje: 4189
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#14 Mesaj de pomparaus »

@pinteae, vorbeam despre bonuri pe care nu e trecut CUI-ul , nu ca ar avea CUI gresit cum zici tu : daca un Bon are un cui gresit pe el, este clar ca nu apartine firmei mele si nu il voi lucra.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: BON FISCAL CU COD FISCAL ERONAT

#15 Mesaj de pinteae »

pomparaus scrie: Vin Iul 16, 2021 8:34 am Il inregistrezi cu tip "B" (fara CUI) si la TVA nedeductibil integral "I"
Ma refer la solutia aceasta.
Eugen Pintea

Scrie răspuns