Ajustare TVA in cazul falimentului unui client.

Mesaj
Autor
onisorm
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 17, 2012 1:22 pm

Ajustare TVA in cazul falimentului unui client.

#1 Mesaj de onisorm »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu suport pe urmatoarea speta :
In balanta am inregistrata o factura pe clienti incerti 4118 si TVA neexigibil afferent facturii pe cont 4428 (sunt societate cu TVA la incasare Pentru ca nu am incasat factura TVA-ul a fost transferat pe contul 4428- TVA neeigibil la incasare). In D300,luna de luna la sectiunea cu TVA neexigibil –ultima pagina apare mentionata livrarea in cauza adica valoarea facturii si a TVA-ului neincasat. Clientul caruia I s-a livrat marfa si nu a platit a intrat in insolventa in 2016 ( din acest motiv este deja trecut pe cont 4118) ,iar recent (in 2019 iunie) a fost emisa decizia de intrare in procedura de faliment. Cf.Art 287 lit d) din codul fiscal se permite ajustarea TVA –ului neincasat. Se emite o factura catre client cu valoarea TVA-ului cu minus( factura nu se inregistreaza in D394). Intrebarea mea este cum operez in saga ajustarea TVA-ului pentru a putea inchide suma de pe cont 4428? Se va asjusta jurnalul de vanzari astfel incat in D300 sa nu mi se mai aduca TVA-ul neexigibil afferent facturii in cauza? In declaratia 300 completez manual suma de TVA ajustata? Daca da,la ce pozitie completez in D300?

Va multumesc. ma chinuie gandul acestei ajustari de 1 an de zile :(

pomparaus
Mesaje: 4128
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ajustare TVA in cazul falimentului unui client.

#2 Mesaj de pomparaus »

In momentul cand emiti factura cu minus se va regla acea pozitie a tva-ului.
Ai grija in schimb ca atunci cand generezi D394 sa o stergi din declaratie (pt.ca acea factura nu trebuie data clientului si nici declarata in 394).

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Ajustare TVA in cazul falimentului unui client.

#3 Mesaj de tobosv790 »

O stergi, adica la "preluat"iei bifa...

Scrie răspuns