concediu odihna

Mesaj
Autor
burnescum81
Mesaje: 111
Membru din: Vin Apr 29, 2011 11:02 am

concediu odihna

#1 Mesaj de burnescum81 »

am urmatoarea problema:
personalul unei soc.com care face curatenie pe scari de bloc pot efectua concediu de odihna 10 zie in prima transa . pentru ca f.f.f. multi administratori de bloc nu sunt de asord. solicita inlocuirea personalului plecat cu altul, un cadru legislativ in acest sens exista?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: concediu odihna

#2 Mesaj de herganiec »

Codul muncii art Articolul 148
(1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanților salariaților, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face până la sfârșitul anului calendaristic pentru anul următor.
(2) Prin programările colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de muncă.
(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) și (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puțin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.
(5) În cazul în care programarea concediilor se face fracționat, angajatorul este obligat să stabilească programarea astfel încât fiecare salariat să efectueze într-un an calendaristic cel puțin 10 zile lucrătoare de concediu neîntrerupt.

Pot efectua concediul fracționat cu îl aprobă angajatorul dar una din tranșe trebuie să fie de minim 10zile consecutiv. alin.5
Alte reguli nu sunt stipulate. Este problema firmei cum programează concediile de odihnă a oamenilor ca să acopere lipsa celor plecați în co. și nu a administratorilor de bloc (în cazul dvs)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns