angajare persoana peste 50 ani

Mesaj
Autor
ionetei153
Mesaje: 444
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

angajare persoana peste 50 ani

#1 Mesaj de ionetei153 »

Daca o persoana peste varsta de 50 ani este deja incadrata in campul muncii inceteaza la cerere c.i.m. si vrea sa vina la mine sa o angajez, pot beneficia de returnarea a 50% din salariul lui (maxim 2500 lei) ? Cat timp trebuie sa-l tin angajat ?
Din cate am citit se pare ca trebuie sa provina din randul somerilor inregistrati ca urmare a pierderii locului de munca datorat pandemiei,starii de alerta Covid, carora le-a incetat c.i.m. fara vina lor directa. Va rog un raspuns mai detaliat, din partea celor care au astfel de cazuri sau care sunt mai ddocumentati. Va multumesc.
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: angajare persoana peste 50 ani

#2 Mesaj de paturcai »

Nu stiu daca aceasta facilitate mai este activa dar perioada cat trebuie sa aveti contract de munca cu aceasta persoana este de 24 luni in baza unei COnventii la AJPFM/ANOFM.
Daca aceasta persoana este concediata mai devreme de cele 24 de kuni, suntweti obgliat/a sa restituiti integral sumele primite plus majorari si penalizari

https://www.aca.ro/2021/01/26/subventii ... -persoane/
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

costachet
Mesaje: 198
Membru din: Lun Oct 06, 2008 12:00 am

Re: angajare persoana peste 50 ani

#3 Mesaj de costachet »

trebuie sa fie somer sa-l angajezi , cu varsta de peste 50, suna la somaj si intreaba daca mai este activa si anul acesta..

Scrie răspuns