Pierdere reportata la calcul dividende interimare

Mesaj
Autor
barbur993
Mesaje: 31
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

Pierdere reportata la calcul dividende interimare

#1 Mesaj de barbur993 »

Buna! prezint speta unei societati infiintate in 2013 ca platitoare de impozit pe profit, apoi suspendate, apoi reactivate ca platitoare de impozit venit. In primii ani a cumulat o pierdere care s-a reportat. In trimestrul II 2021 a realizat un profit contabil pe care asociatii ar vrea sa il distribuie ca dividende interimare dar fara sa scada pierderea reportata din anii anteriori, invocand faptul ca aceasta s-ar fi prescris (!) si ca daca nu se face compensarea acestei pierderi cu profitul trim II, acesta se poate distribui 100% la dividende, ceea ce contrazice art. 2 al Legii nr 163/2018, asa cum interpretez eu. Intrebarea este, la calculul dividendelor brute se scade sau nu pierderea reportata din exercitiile anterioare?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Pierdere reportata la calcul dividende interimare

#2 Mesaj de pinteae »

Pierderea nu se prescrie!
Dividendele pot fi distribuite, dupa aprobarea situatiilor financiare anuale, doar din profitul net contabil, ramas dupa acoperirea eventualelor pierderi contabile din perioada anterioara.
In opinia mea, poti distribui dividende interimare in limita diferentei dintre profitul net al anului curent si pierderea contabila reportata.
Citeste prevederile de la art. 67 si 272^1 lit. b) din Legea 31/1990 a societatilor comerciale, poate te ajuta in argumentare.
Eugen Pintea

barbur993
Mesaje: 31
Membru din: Joi Noi 05, 2009 12:00 am

Re: Pierdere reportata la calcul dividende interimare

#3 Mesaj de barbur993 »

Multumesc!

Scrie răspuns