7411 sau 7416

Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

7411 sau 7416

#1 Mesaj de epurem242 »

buna,
o soc, activitate transport intern , a primit a primit subventii , mas.2, pe care le-a folosit integral pt a achita cheltuielile cu furnizorii de transport..(ct 624).

eu zic ca trebuiau inreg. subventiile in ct 7411,deoarece influentiaza direct cifra de afaceri neta, o alta colega zice ca e corect in ct. 7416.

voi ce ziceti?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: 7411 sau 7416

#2 Mesaj de pinteae »

Cum influenteaza cifra de afaceri?
In opinia mea, subventiile legate de pret influenteaza cifra de afaceri.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 7411 sau 7416

#3 Mesaj de tomac »

Asta nu e subvenție legată de preț. Subvenție legată de preț este, de exemplu, subvenția acordată pentru gigacalorie sau pentru biletele de tren. În acel caz, subvențiile respective vor face parte și din baza de impozitare a TVA și se vor factura către autoritatea care le decontează, înregistrându-se cu TVA neexigibil care va deveni exigibil doar la încasarea subvenției.
Aici e subvenție destinată acoperii unor costuri. Eu aș merge pe 7413 sau 7416, după caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.


Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 7411 sau 7416

#5 Mesaj de tomac »

@gheorghei - problema e că MF acolo trece 741 sintetic de grad 1 nu spune clar în care categorie din 741 ar intra :)
Spune că sunt acordate în vederea susținerii unor cheltuieli. Iar întrebarea era mai punctuală dacă sunt aferente cifrei de afaceri sau nu. Eu spun că nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gheorghei642
Mesaje: 696
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: 7411 sau 7416

#6 Mesaj de gheorghei642 »

MFP consideră că la contabilizarea sprijinului financiar acordat în condițiile Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 130/2020 privind unele măsuri pentru acordarea de sprijin financiar din fonduri externe nerambursabile se aplică prevederile referitoare la recunoaşterea în contabilitate a subvenţiilor, cuprinse la Secţiunea 4.11 „Subvenţii” din reglementările contabile.
In consecinta, pentru asigurarea corelării cheltuielilor finanțate din subvenții cu veniturile aferente se procedează astfel:
a) din punctul de vedere al contului de profit și pierdere:
– în cursul fiecărei luni se evidențiază cheltuielile după natura lor;
– la sfârșitul lunii se evidențiază la venituri subvențiile corespunzătoare cheltuielilor efectuate;
b) din punctul de vedere al bilanțului:
– creanța din subvenții se recunoaște în corespondență cu veniturile din subvenții, dacă au fost efectuate cheltuielile suportate din aceste subvenții, sau pe seama veniturilor amânate, dacă aceste cheltuieli nu au fost efectuate încă;
– periodic, odată cu cererea de rambursare a contravalorii cheltuielilor suportate sau pe baza altor documente prin care se stabilesc și se aprobă sumele cuvenite, se procedează la regularizarea sumelor înregistrate drept creanță din subvenții

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: 7411 sau 7416

#7 Mesaj de epurem242 »

DA, exact asta e dilema mea...pct b)---daca le trec ca facand parte din cifra la afec neta, in bilant.
deci..7411 sau 7416

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 7411 sau 7416

#8 Mesaj de tomac »

Eu aș merge pe 7416 nu pe 7411 în acest caz. În 7411 aș prelua exclusiv acele subvenții legate de preț, ceea ce nu este cazul aici.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: 7411 sau 7416

#9 Mesaj de epurem242 »

mersi, Tomac

ai dreptate, in cazul de fata 7416 e contul corect.

gheorghei642
Mesaje: 696
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: 7411 sau 7416

#10 Mesaj de gheorghei642 »

Ordonanta de urgenta nr.130/2020 reglementează cadrul general pentru acordarea de sprijin financiar din fonduri externe nerambursabile, aferente Programului operațional Competitivitate 2014-2020, denumit în continuare POC, în contextul crizei provocate de COVID-19, pentru beneficiarii prevăzuți la alin. (3), a căror activitate a fost afectată de răspândirea virusului SARS-CoV-2 sau a căror activitate a fost interzisă prin ordonanțe militare pe perioada stării de urgență sau îngrădite pe perioada stării de alertă.
Formele de sprijin din fonduri externe nerambursabile prevăzute de ordonanța de urgență nr.130/30 iulie 2020 se referă la:
a) microgranturi acordate din fonduri externe nerambursabile sub formă de sumă forfetară;
b) granturi pentru capital de lucru acordate sub formă de sumă forfetară și în procent din cifra de afaceri;
c) abrogată;
Valoarea sprijinului din fonduri externe nerambursabile pentru capital de lucru - litera b) granturi pentru capital de lucru acordate sub formă de sumă forfetară și în procent din cifra de afaceri - se stabilește astfel:
a) pentru IMM-urile cu cifra de afaceri aferentă anului 2019 cuprinsă între 5.000 și 13.500 euro, valoarea grantului este de 2.000 euro;
b) pentru IMM-urile cu cifra de afaceri aferentă anului 2019 cuprinsă între 13.501 și 1.000.000 euro, valoarea grantului se stabilește în procent de 15% din cifra de afaceri și nu poate depăși suma de 150.000 euro. Pentru IMM-urile cu cifra de afaceri cu echivalentul în euro de peste 1 milion de euro, valoarea maximă a ajutorului este de 150.000 euro.
Grantul, potrivit OUG nr,130/2020, este destinat IMM-urilor a căror activitate a fost afectată de răspândirea virusului SARS-CoV-2 sau a căror activitate a fost interzisă sau redusă prin ordonanțe militare pe perioada stării de urgență și/sau pe perioada stării de alertă, în condițiile specifice prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.
Ținând cont de faptul că întreprinderile mici și mijlocii, reglementate prin Legea nr. 346/2004 privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici și mijlocii, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare IMM-uri, s-au confruntat pe perioada declarării stării de urgență cu probleme determinate fie de lipsa consumatorilor, caz în care activitățile IMM-urilor au fost puternic afectate prin scăderea cifrei de afaceri, iar personalul angajat a fost trimis în șomaj tehnic, fie de faptul că activitățile desfășurate de IMM-uri au fost interzise prin ordonanțe militare pe perioada declarării stării de urgență sau au fost îngrădite pe perioada stării de alertă, situație în care de asemenea personalul angajat al IMM-urilor a fost trimis în șomaj tehnic, iar toate aceste măsuri au condus la un blocaj al acestor activități economice la nivel național;
Consideram ca valoarea sprijinului financiar acordat - Granturi pentru capital de lucru - potrivit OUG Nr.130/2020 se intregistreaza in creditul contului 7411- Venituri din subvenții de exploatare aferente cifrei de afaceri, astfel:
- subvenţiile de exploatare primite sau ce urmează a fi primite (512, 445);
- subvenţii pentru venituri, recunoscute anterior ca venituri amânate (472).

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: 7411 sau 7416

#11 Mesaj de pinteae »

Potrivit pct. 402, alin. (2) si (3), din Reglementarile contabile din 2014, aprobate prin Ordinul 1802/2014:
2) Subvenţiile pentru active, inclusiv subvenţiile nemonetare la valoarea justă, se înregistrează în contabilitate ca subvenţii pentru investiţii şi se recunosc în bilanţ ca venit amânat (contul 475 "Subvenţii pentru investiţii"). Venitul amânat se înregistrează ca venit curent în contul de profit şi pierdere pe măsura înregistrării cheltuielilor cu amortizarea sau la casarea ori cedarea activelor.
(3) Veniturile din subvenţii de exploatare aferente cifrei de afaceri nete se prezintă în contul de profit şi pierdere ca parte a cifrei de afaceri nete, iar celelalte venituri din subvenţii se prezintă în contul de profit şi pierdere ca o corecţie a cheltuielilor pentru care au fost acordate sau ca elemente de venituri, potrivit structurii prevăzute în acest sens.


In opinia mea, indicatorul cifra de afaceri a fost folosit doar pentru a determina nivelul alocatiei de care poate beneficia fiecare entitate aplicanta.
Din analiza continutului art. 14 al OUG 130/2020, se poate observa faptul ca beneficiarii pot utiliza sumele alocate doar pentru plata unor datorii (privat/stat), pentru achizitia de bunuri (materii prime/materiale/obiecte de inventar/echipamente), sau a anumitor categorii de servicii.

Sunt de parere ca nu avem de-a face cu o subventie pentru cifra de afaceri, ci este vorba de o subventie pentru "corectia cheltuielilor", respectiv pentru investitii, inregistate de catre beneficiarul subventiei. Ca atare, nu se poate vorbi de preluarea sumelor prin contul 7411. In functie de alocarea sumelor, vor fi utilizate conturile de venituri: 7412, 7416, 7584.
Eugen Pintea

gheorghei642
Mesaje: 696
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: 7411 sau 7416

#12 Mesaj de gheorghei642 »

Intrucat fondurile sunt acordate entitatilor pentru acoperirea mai multor categorii de cheltuieli, cuprinse in OUG nr.130/2020;
Pentru recunoasterea dreptului de a incasa subventia, corespunzator valorii aferente partii din grant acordata pentru cheltuielile care a fost efectuate, se va avea in vedere urmatoarea regula de contabilizare:
445 Subventii = 7412,7413,7416 Venituri din subventii de exploatare
La recunoasterea dreptului de a incasa subventia aprobata pentru a acoperi cheltuieli viitoare se va folosi ca regula de contabilizare 445 Subventii = 472 Venituri inregistrate in avans.

Scrie răspuns