BOOKING.COM

Mesaj
Autor
tobocf
Mesaje: 104
Membru din: Mie Apr 09, 2008 12:00 am

BOOKING.COM

#1 Mesaj de tobocf »

BUNA, am urmatoarea problema. Firma de cazare a incheiat contract pentru rezervari camere
la mare platind comision. Problema este ca Booking.com este inregistrata in Olanda Amsterdam.
Pe factura de comision scrie TAXARE INVERSA. Firma mea nu este platitoare de TVA.
INTREBARE: daca inregistrez facturi din afara Romaniei sunt obligata sa ma inregistrez ca
platitor de TVA?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: BOOKING.COM

#2 Mesaj de tomac »

Trebuie să obțineți cod fiscal pentru AIC nu sunteți obligată să deveniți plătitor de TVA în RO.
În acest fel veți avea două coduri fiscale
- unul, cel obținut la înființarea societății și pe care îl veți utiliza doar în raport cu parteneri din RO
- al doilea pe care îl veți utiliza doar în raport cu parteneri din UE - plătitori de TVA, pentru achiziții de bunuri sau servicii pentru care firma dvs este persoana obligată la plata taxei sau al căror loc este considerat RO - caz în care vi se va factura fără TVA și dvs veți datora TVA în RO depunând formularul 301 și 390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

moscuc449
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 19, 2012 1:26 pm

Re: BOOKING.COM

#3 Mesaj de moscuc449 »

Buna ziua,
O pensiune emite factura catre o persoasa fizica pentru cazare,pe factura apare TVA ,aceasta factura este incasata cu bon fiscal ,raportul Z transmis arata TVA ,ce pot face pentru a nu fi impozitat de doua ori.
Va multumesc frumos!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: BOOKING.COM

#4 Mesaj de septimiuv »

Înregistrezi bonul ca o încasare a facturii, nu ca vânzare.

exaudit654945
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 03, 2014 10:17 am

Re: BOOKING.COM

#5 Mesaj de exaudit654945 »

In situatia in care se emite si factura (la cerere) pentru persoana fizica si se emite si bon fiscal conform prevederilor legale pt incasari numerar de la persoane fizice :
Care e solutia daca, casa fiscala nu are optiune de chitanta in loc de bon fiscal?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: BOOKING.COM

#6 Mesaj de balazse »

Casa de marcat este pentru a emite bon fiscal si nu chitanta. Sau am inteles eu gresit intrebarea?

Scrie răspuns