donatie

Mesaj
Autor
lutaii
Mesaje: 157
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:00 am

donatie

#1 Mesaj de lutaii »

Administratorul societatii doneaza cu valoare zero, societatii, un utilaj. Cum s-o inregistrez? La ce pret ? Ce documente imi trebuie? Se poate?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: donatie

#2 Mesaj de paturcai »

Bunurile primite pot avea valoarea zero, dar ele trebuiesc evaluate (OMFP 1802/2014 prevede la punctul 75)
75. ‐ (1) La data intrarii in entitate, bunurile se evalueaza si se inregistreaza in contabilitate la valoarea de intrare, care se stabileste astfel:
a) la cost de achizitie ‐ pentru bunurile procurate cu titlu oneros;
b) la cost de productie ‐ pentru bunurile produse in entitate;
c) la valoarea de aport, stabilita in urma evaluarii ‐ pentru bunurile reprezentand aport la capitalul social;
d) la valoarea justa ‐ pentru bunurile obtinute cu titlu gratuit sau constatate plus la inventariere.
In cazurile mentionate la lit. c) si d), valoarea de aport si, respectiv, valoarea justa se substituie costului de achizitie.
(2) Valoarea justa a activelor se determina, in general, dupa datele de evidenta de pe piata, printr‐o evaluare efectuata, de regula, de evaluatori autorizati, potrivit legii.
In situatia in care nu exista date pe piata privind valoarea justa, din cauza naturii specializate a activelor si a frecventei reduse a tranzactiilor, valoarea justa se poate determina prin alte metode utilizate,de regula, de catre evaluatori autorizati, potrivit legii.

Cu alte cuvinte acel utilaj capata o valoare chiar daca persoana fizica doneaza acel bun societatii/firmei la valoarea zero.
Evaluarea se va face fie de o comisie autorizata, fie la pretul de piata (de pe site-urile de cumparari-vanzari)
Daca valoarea estimata este sub 2.500 lei:
303 = 7582
Daca valoarea depaseste 2.500 lei:
21XX = 7582
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: donatie

#3 Mesaj de balazse »

Pentru LutaiI
Si de ce nu opteaza pentru vanzare sau inchiriere?

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: donatie

#4 Mesaj de pomparaus »

@paturcai : chiar daca utilajele/auto au valoare sub 2500 lei, eu nu le-asi inregistra ca obiecte de inventar (ele dpdv valoric da, sunt obiecte de inventar, dar sunt de natura mijloacelor fixe).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: donatie

#5 Mesaj de tomac »

Dacă sunt imobilizări nu pe 7582
Pe 4753 și se trec pe venituri, pe 7582 sau 7584, pe măsura amortizării.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns