trecere de la ob inventar la mijloc fix in urma unui control fiscal

Mesaj
Autor
giurconiul
Mesaje: 95
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

trecere de la ob inventar la mijloc fix in urma unui control fiscal

#1 Mesaj de giurconiul »

In urma unui control fiscal centrala murala in valoare de 2080 lei fara tva, a fost trecuta de la obiecte de inventar la mijloace fixe deoarece la diferenta de cateva zile de la achizitie exista si o factura in valoare de 500 lei fara tva cu manopera de instalare si cateva acesorii necesare instalarii
Centrala a fost achizitionata in 2015
Cum pot corecta si introduce la amortizari acum in 2021 centrala(perioada de amortizare este de 6 ani)?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: trecere de la ob inventar la mijloc fix in urma unui control fiscal

#2 Mesaj de balazse »

Ca si prim pas casezi obiectul de inventar, dupa care faci nota 2xx=1174, inregistrezi la imobilizari mijlocul fix unde introduci achizitia cu data reala, iar manual faci inregistrarea la "articol contabile" 1174=28xx pentru parioada de amortizare.
Ca si data de inregistrare a notelor contabile vezi utilizezi 01.08.2021 sau o data ulterioara in care s-a emis documentul de catre control.
La sfarsit mergi la "administrare" -> "intretinere bd" -> "verificare date" si rulezi "verificare imobilizari" pentru a verifica daca totul ii corect.
Inainte de toate, fa o salvare de baza de date, ca sa poti revenii daca ai stricat ceva care nu il poti repara.

giurconiul
Mesaje: 95
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

Re: trecere de la ob inventar la mijloc fix in urma unui control fiscal

#3 Mesaj de giurconiul »

Multumesc

Scrie răspuns