case de marcat,D101 si bilant 2020

Mesaj
Autor
giurconiul
Mesaje: 95
Membru din: Mie Ian 18, 2006 12:00 am

case de marcat,D101 si bilant 2020

#1 Mesaj de giurconiul »

Cred ca am facut o boacana si nu prea stiu cum sa o repar deci as nevoie de ajutor
Casele de marcat achizitionate in 2019, inregistrate contabil in 231 si trecute la final 2019 pe obiecte de inventar, au fost scazute in trim IV - D101 pozitia 46 din impozitul pe profit pt 2020 si am platit ce a mai ramas din impozit(fara a opera altceva in saga legat de casele de marcat)
Nu le-am dat pe nedeductibil in reg de evid fiscala pt ca aveam siguranta ca le-am trecut in 231
Acum o luna am avut control fiscal care mi-a trecut casele de marcat ca ,, cheltuiala nedeductibila suplimentara constatata cu ocazia efectuarii controlului,, 4144 lei
Astazi am primit de la ANAF notificare cu neconcordante D101-bilant 2020 si banuiesc ca e de la valoarea caselor de marcat ( am fost la ei, am stat la cateva cozi si mi-au recomandat sa vin maine dimineata)
Cum as putea sa indrept situatia? M-am gandit sa fac rectificativa la D101 si sa elimin casele de marcat din declaratie ca sa bata cu bilantul.
Apoi sa platesc diferenta de impozit de care am fost scutit din cauza caselor
Ce credeti, e bine?
Cum ma va afecta chestia asta daca solicit anulare accesorii control fiscal? (deocamdata am primit doar RIF)
Multumesc anticipat

Scrie răspuns