TVA servicii Non-UE

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
moldovanm
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

TVA servicii Non-UE

#1 Mesaj de moldovanm »

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie, o firma neplatitoare de TVA are un contract de prest servicii, web design, cu o persoana fizica nerezidenta (Rep.Moldova).
Locul prestarii din punct de vedere al TVA pentru astfel de servicii, prestate catre o alta persoana impozabila, se stabileste conform art. 278 alin. (2) din Codul fiscal (regula generala) deoarece astfel de servicii nu se incadreaza la exceptii, deci locul este locul unde respectiva persoana care primeste serviciile isi are stabilit sediul activitatii sale economice.
Conform art 307 alin 2 din codul fiscal, taxa este datorata de orice persoana impozabila, inclusiv de catre persoana juridica neimpozabila inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 sau 317, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestarii in Romania conform art. 278 alin. (2) si care sunt furnizate de catre o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Romaniei sau nu este considerata a fi stabilita pentru respectivele prestari de servicii pe teritoriul Romaniei conform prevederilor art. 266 alin. (2), chiar daca este inregistrata in Romania conform art. 316 alin. (4) sau (6).
In interpretarea mea societatea datoreaza TVA declarat prin decontul 301 insa fara alte obligatii de declarare in declaratia recapitulativa sau obligatii de inregistrare in scopuri de TVA. Nu sunt foarte sigur din cauza ca persoana care presteaza servicii este persona fizica si nerezidenta.
Rog sa ma ajutati cu o parere. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25947
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA servicii Non-UE

#2 Mesaj de tomac »

Dacă firma dvs e beneficiarul, da, datorează TVA prin D301.
Dacă firma dvs este prestatorul, nu datorează TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
moldovanm
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: TVA servicii Non-UE

#3 Mesaj de moldovanm »

Multumesc frumos pentru raspuns.

Scrie răspuns