Facilitati constructii

Mesaj
Autor
bogatum906
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 23, 2021 3:41 pm

Facilitati constructii

#1 Mesaj de bogatum906 »

Buna seara, am o societate nou infiintata cu caen 4120. Nu are cifra de afaceri, in schimb a angajat un muncitor necalificat .Din cate am citit daca nu are cifra de afaceri nu aplica facilitatile de constructii( este corect?). In aceste conditii in saga cum procedez (nu bifez in configurare salarii/ Aplica regimul special de taxare pentru sectorul constructii?). CAM in declaratia 112 este normal sau suma rezultata se trece la CAM constructii?

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Facilitati constructii

#2 Mesaj de pomparaus »

Daca are productie in curs de executie se considera cifra de afaceri. La configurare salarii declari ca firma beneficiaza de facilitati in constructii iar salariatului din detalii ii bifezi constructor.
Saga va genera in D112 doar CASS+CAM constructii (celelalte sunt pe zero).

bogatum906
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 23, 2021 3:41 pm

Re: Facilitati constructii

#3 Mesaj de bogatum906 »

Nu societatea nu are inca activitate, si se ocupa de prestari servicii (amenajari interioare, etc)

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Facilitati constructii

#4 Mesaj de pomparaus »

In acest caz ramai platitor de taxe contributii salariale pe perioada cat nu are cifra de afaceri, dar intreb si eu, ce face acest salariat angajat?

bogatum906
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 23, 2021 3:41 pm

Re: Facilitati constructii

#5 Mesaj de bogatum906 »

Nu stiu, deja i-am inchis contractul si nu stiam sigur cum trbuie sa platesc contributiile. Multumesc pentru indrumare.

grigoriug
Mesaje: 26
Membru din: Vin Sep 22, 2006 12:00 am

Re: Facilitati constructii

#6 Mesaj de grigoriug »

dar in cazul in care o societate nou infiintata are o cifra de afaceri mai mica decat cheltuielile salariale mai beneficiaza de facilitate ?

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Facilitati constructii

#7 Mesaj de pomparaus »

Ce legatura are CA si cheltuielile salariale?!
Persoanle juridice care beneficieaza de facilitati din constructii, agricultura si industria alimentara trebuie ca ponderea CA aferenta acestor coduri CAEN sa fie mai mare sau egala cu 80% din total cifra de afaceri.

Scrie răspuns